Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat: Türkiye’ye Yatırım Yapma İştahı Yüksek

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Amerikan iş çevrelerinde Türkiye'ye yatırım yapma iştahının yüksek olduğunu ifade etti. Detaylar haberde;
Bakan Bolat: Türkiye’ye Yatırım Yapma İştahı Yüksek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yurt dışı iş çevrelerinde Türkiye algısının giderek olumlu hale geldiğini belirtirken Amerikan iş çevrelerinde Türkiye’ye yatırım yapma iştahının oldukça yüksek olduğunu ifade etti.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından ABD’de düzenlenen 13. Türkiye Yatırım Konferansı’nda yatırımcılarla bir araya gelen Bolat, TRT Haber’e konferansa dair izlenimlerini ve düşüncelerini paylaştı.

Bolat: İlgi Çok Yüksekti

Türkiye algısının yurt dışı çevrelerce olumlu olduğunu söylerken Amerikan iş çevrelerinde Türkiye’ye yatırım yapma iştahının oldukça yüksek olduğuna dikkat çekti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Komisyonu Başkanı Mustafa Varank gibi isimlerin de katıldığı konferansa ilginin yüksek olduğunu belirtti.

Etkinlikte 120’den fazla Amerikalı yatırımcı ile Türk iş dünyasından 80 katılımcı ve üst düzey yöneticinin bulunduğu bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Bolat, konferans boyunca ülkenin genel ekonomik durumu ve Türkiye’nin dış ticaretteki atılımları ile Türkiye’nin cazibesi ve Türk-Amerikan ekonomik ilişkilerinin son yıllarda kazandığı yüksek ivmeden bahsetttiğini ifade etti.

“Yeni yatırımlar beklediğimizi ifade ettim.” diyen Bakan, edindiği izlenime göre Türkiye’nin algısının çok olumlu bir seviyeye geldiğini belirtti.

“Türkiye’ye İş Yapma İsteği Fazla”

Açıklamasının devamında, Amerikan iş ve finans çevrelerinde yeni dönemde güven ortamı sunan, enflasyonla mücadeleyi de temel ekonomik hedef haline getirmiş Türkiye’ye iş yapma isteğinin fazla olduğunu gözlemlediğini kaydetti.

Konuşmasının son kısmında “Türkiye ile ticaret yapma ve reel sektör de yatırım yapma ilgi ve iştahı yüksek.” ifadesini kullandı.

Bolat ayrıca sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımda, Global Yatırımcılar Konferansı’nda, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte ABD’li ekonomi ve finans kesimlerinin üst düzey yöneticileriyle bir araya geldiklerini ifade etti.

Ömer Bolat Global Yatırımcılar Konferansı İzlenimleri
Kaynak: X / @omerbolatTR

Türkiye ile ABD arasında karşılıklı yatırımların artarak devam etmesine ilişkin iş ve yatırım ortamı hakkında bilgilendirmelerde bulundukları bilgisini verirken ülkeler arasındaki iş birliğinin ileri seviyelere taşınması konusunda Ticaret Bakanlığı olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarının mesajını verdi.

Paylaşımın sonunda, ABD ile ikili ticarette belirlenmiş olan 100 milyar dolar ticaret hedefine ulaşma yolunda Türk iş insanlarının desteklenmeye devam edeceğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın