Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat Tarihin En Yükseği Diyerek Duyurdu

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, düzenlediği basın toplantısında Mayıs ayının dış ticaret istatistiklerini paylaştı. Verilerde kırılan rekor ihracat rakamlarını duyurdu.
Bakan Bolat Tarihin En Yükseği Diyerek Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içinde ekonomi takvimi bugün yoğun geçiyor. Sabah saatlerinde Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Mayıs ayının enflasyon verilerini açıklamasının ardından bir önemli veri de Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Ticaret Bakanlığı, Mayıs ayının dış ticaret istatistiklerini paylaştı. Verilere ilişkin Ticaret Bakanı Ömer Bolat, basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında yaptığı açıklamada, 24 milyar doları aşan tutarla tüm zamanların en yüksek Mayıs ayı ihracatının gerçekleştiğini duyurdu.

Mayıs ayında ihracatın yıllık bazda yüzde 11,4 oranında artarak 24,1 milyar dolara ulaştığını söyleyen Bolat, “Bir yıl önce Mayıs’ta 21.6 milyar dolardaydık. Tarihin en yüksek Mayıs ayı ihracatına ulaşmış olduk. 2.5 milyar dolarlık artış başarılmış oldu. Mayıs 2024 yüzyılın ve 1207 ayın en yüksek aylık ihracatı oldu” dedi.

Mayıs ayı verilerinde tüm ayların da en yüksek aylık ihracat değerine ulaşıldığını kaydeden Bolat, yıllıklandırılmış ihracatın 260,1 milyar dolar ile cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını paylaştı.

Dış Ticaret Tablo (Mayıs 2024)
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

Dış Ticaret Açığı Yüzde 48’e Yakın Daraldı

Yılın beşinci ayında dış ticaret açığının yüzde 47,8 oranında azaldığını söyleyen Bolat, “İthalatımızda Mayıs ayında tam yüzde 10.3’lük azalma başarıldı. Bu da 3.5 milyar dolarlık azalma demektir. 34.1 milyar dolardan 30.6 milyar dolara ithalatımızı azaltmayı başardık. Dış ticaret açığımızın da azalması bu şekilde hızlandı. Mayıs’ta yüzde 50’ye yakın dış ticaret açığımız azaldı ve 6.5 milyar dolara geriledi” dedi.

GCM Yatırım Banner

İhracatın ithalatı karşılama oranında da hızlı bir yükseliş kaydedildiğini belirterek, geçen yılın Ağustos ayından bugüne ilerleme sağlandığını ifade etti.

İhracattaki artışla kayda değer düzeyde döviz tasarrufu sağlandığı notunu düşerek, “İthalatta da aylık itibarıyla ilk 5 ayda yüzde 9.2 azalışla 143.6 milyar dolara geriledi. İthalattaki 5 aylık azalma 14.6 milyar dolar. İhracatımızdaki net artış 4.6 milyar dolar. Toplam 19.2 milyar dolarlık bir döviz tasarrufu sağlamış olduk” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.