Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat: İhracatta 2023 Hedefimiz 365 Milyar Dolara Ulaşmak

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, toplamda 365 milyar doları bulacak bir ihracat ve döviz kazanma hedefinin belirlendiğini açıkladı. Detaylar haberde;
Bakan Bolat: İhracatta 2023 Hedefimiz 365 Milyar Dolara Ulaşmak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında toplamda 365 milyar dolara ulaşan bir ihracat ve döviz kazanma hedefi belirlendiğini belirtti. Bu hedefe 255 milyar dolarlık mal ihracatı ve 110 milyar dolarlık hizmet ihracatı ile ulaşılacağını ifade etti.

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) 10. Kurultayı’nın açılış töreninde açıklamalarda bulunan Bolat, dünyadaki siyasi ve ekonomik sıkıntılara, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketine rağmen Türkiye’nin hız kesmeden gelişmeye, kalkınmaya devam ettiğini söyledi.

OVP Hedeflerini Aktardı

Dünyada ekonomik büyümenin oldukça yavaşladığı ve dünya ticaretinin neredeyse sıfıra yakın bir düzeyde seyrettiği ortamda bu yıl ilk çeyrekte yüzde 3,9, ikinci çeyrekte yüzde 3,8 büyüme katedilmesinin önemini vurguladı.

Kovid-19 döneminde bile dünya ortalamasının üzerinde önemli büyümeler yakaladıklarını aktarırken Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında bu yıl için 255 milyar dolarlık mal ihracatı ve 110 milyar dolarlık hizmet ihracatı olmak üzere toplamda 365 milyar doları bulacak bir ihracat ve döviz kazanma hedefi belirlendiğini ifade etti.

Aynı hedef doğrultusunda mal ihracatını 2026’da 302 milyar dolara, hizmet ihracatını 2028′ kadar 200 milyar dolara çıkarma hedefi doğrultusunda kararlılıkla çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Artık günde 1 milyar dolar ihracatı aştıkları döneme ulaştıklarına dikkat çeken Bakan, ihracatçı sayısının 115 bin adede, şirket sayısının ise 4,5 milyona yükseldiğini bildirdi.

Bakan Bolat DTİK Kurultay Tweeti
Kaynak: X / @omerbolatTR

Hükümet ve özel sektörle çok daha büyük rakamlara ulaşmak için çalışacaklarını belirterek Türkiye’nin bugün itibarıyla 23 serbest ticaret anlaşması ve 4 tercihli ticaret anlaşmasını yürürlüğe koyduğu bilgisini verdi.

“AB ile İlişkileri İleriye Götürme Gayretindeyiz”

Avrupa Birliği ile ilişkileri bu zorlu dönemde bile çok daha ileriye götürme gayretinde olduklarını ifade eden Bolat, Gümrük Birliği’nde mevcut olan bazı vize taşıma kotaları ve serbest ticaret anlaşmaları gibi önemli konularda teknik görüşmeleri başlatma kararı aldıklarını bildirdi.

Bunun ardından Gümrük Birliği’nin hizmetler ve tarım sektörü ve de kamu alımlarına genişletilmesi çalışmaları için kararlılıkla mücadele edeceklerini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın