Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat E-İhracatın Geleceğine İlişkin Hedefi Açıkladı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, E-ihracatın payını 2028’e kadar yüzde 10’a çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Ayrıntılar geliyor…
Bakan Bolat E-İhracatın Geleceğine İlişkin Hedefi Açıkladı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Genç MÜSİAD tarafından “Global Harmony” temasıyla düzenlenen 8. Uluslararası Genç İş Adamları Kongresi’nde (UGiK) açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat, UGiK gibi platformların gençlerin girişimciliklerine olan etkisine dikkat çekerek, Türkiye ekonomisini güçlendirmeye çalışacak bütün çabalarda gençlerin yanında olmaya devam edeceklerini vurguladı.

1990’da dünyadaki ihracat toplamının 1 trilyon dolar ve 2022’de bu rakamın 32 trilyon dolara yükseldiğini aktaran Bolat, “Bunun 25 trilyon doları mal ihracatı, 7 trilyon doları hizmetler ihracatı idi. 2023’te bu rakam 31 trilyon dolara geriledi, zor bir yıldı.” açıklamasında bulundu.

Dijitalleşme sürecin, yapay zeka ve e-ticaretin küresel ticareti artıracağını belirten Bolat, “Bizim de bugün toplam ihracatımızda yüzde 1,5 pay oluşturan e-ticaretin, e-ihracatın payını 2028’e kadar yüzde 10’a çıkarma hedefimiz var.” diye konuştu.

Genç girişimcilerin teşvik edilmesi için yürütülen çalışmaları anlatan Bolat, Türkiye’nin büyük gruplarının hemen hepsinde artık yıllık karlarının belli bir kısımlarını desteklemek üzere kullandığını gördüklerini söyledi.

Bakan Bolat Türkiye’nin büyümesi ve kalkınması için iş dünyası ile birlikte çalıştıklarını, bu noktada uluslararası doğrudan yatırımlara önem verdiklerini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’ye 2003’ten 2023’e kadar yaklaşık 262 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım geldiğinin bilgisini veren Bolat, “2022’de 5 bin olan uluslararası doğrudan yatırımcı sayısı 2023’te 80 bin küsura ulaştı. Türkiye’nin ihracatının yüzde 30’unu uluslararası doğrudan yatırımcılar yapmakta.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.