Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat Açıkladı: Hizmet İhracatında Bir İlk

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, hizmet ihracatında ilk kez 100 milyar dolar seviyesinin görüldüğünü söyledi. Detaylar şöyle…
Bakan Bolat Açıkladı: Hizmet İhracatında Bir İlk
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, dün açıklanan Aralık ayı cari işlemler verilerini değerlendirdi. Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Bolat, cari işlemler açığının 2023 Aralık ayında yüzde 65,2 azalışla 2,1 milyar dolara, 2023’ün tamamında ise yüzde 8 azalarak 45,2 milyar dolara gerilediğini belirtti.

Hizmet ihracatında ilk defa 100 milyar dolar rakamına erişildiğini kaydeden Bolat “2023’ün ikinci yarısında dış ticaret açığındaki düşüş ile cari işlemler hesabında önemli bir iyileşme gerçekleşti.” açıklamasında bulundu.

Bakan Bolat cari işlemler açığındaki düşüşün 2024 yılında da devam etmesinin beklendiğini belirtti.

Geçen yılın Mayıs ayında 60,1 milyar dolar olarak gerçekleşen yıllıklandırılmış cari işlemler açığının sonraki aylarda 14,9 milyar dolar azalarak aralık itibarıyla 45,2 milyar dolara gerilediğini vurgulayan Bolat, Temmuz ayından itibaren yıllıklandırılmış dış ticaret açığının her ay düştüğünü, böylelikle yıllıklandırılmış cari işlemler açığının her ay azalarak olumlu trend kaydettiğini ifade etti.

Bolat, Ticaret Bakanlığı olarak, mal ve hizmet ihracatını artırmak için uygulamaya koydukları ihracat stratejileri ve sunulan desteklerle birlikte yerli üreticileri haksız rekabete karşı korumaya yönelik ithalat politikalarla, cari işlemler hesabında izlenen olumlu eğilimin sürdürebilirliğini sağlamak amacıyla çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

İnovasyon, üretim, yatırım, istihdam, ihracat, adil bölüşüm kapsamında şekillenen politikalarla Türkiye ekonomisini daha rekabetçi ve güçlü bir konuma taşımaya kararlı olduklarını belirten Bolat, “Cari işlemler hesabında kalıcı iyileşme ile sürdürülebilir refah artışı için gerekli makroekonomik istikrarı güçlendirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.