Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat 2028 Hizmet İhracatı Hedefini Açıkladı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bu sabah açıklanan hizmet ihracatı verilerini değerlendirerek, hedeflerden bahsetti.
Bakan Bolat 2028 Hizmet İhracatı Hedefini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, bu sabah yayımlanan uluslararası hizmet ticareti istatistikleri hakkında değerlendirme yaptı. X sosyal medya platformu üzerinden yaptığı açıklamada, hizmet ticaretinin dünya ticareti içindeki payının ve Türkiye’nin de dış ticaretindeki payının öneminin gittikçe arttığını söyledi.

Orta Vadeli Program (OVP) hedefleri doğrultusunda hizmet ihracatını 2028 yılına kadar 200 milyar dolara çıkarmayı amaçladıklarını belirtti. Küresel hizmet ticaretinden alınan payı ise yüzde 2’ye yükseltmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Uluslararası Hizmet Ticareti İstatistikleri, 2022
Kaynak: TÜİK

“Ticaret Bakanlığı olarak bizler de bu önemin farkında olarak Bakanlığımız merkez teşkilatında Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü’nü kurduk ve hizmet ticaretine yönelik 4 mevzuat çalışmasını gerçekleştirdik.” diyen Bolat, Taşımacılık, telekomünikasyon, bilgisayar ve bilgi hizmetleri başta olmak üzere hizmet ihracatına katkı sunan tüm sektörleri desteklediklerini ifade etti.

2021 yılında olduğu gibi 2022’de de hizmet ticaretinde dış ticaret fazlası veren hizmet ticareti sektörünün, dış ticarete olan katkısından dolayı memnuniyet duyduklarını sözlerine ekledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre hizmet ihracatı 2022 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 37 oranında artış göstererek 47,6 milyar dolara, hizmet ithalatı yüzde 25,6 artarak 35,2 milyar dolara yükseldi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın