Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin’den EYT’ye Yönelik Açıklama! İşte Tüm Merak Edilenler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili en çok merak edilenleri yanıtladı. Detaylar haberde...
Bakan Bilgin’den EYT’ye Yönelik Açıklama! İşte Tüm Merak Edilenler
HABER GİRİŞ

Milyonlar Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin yasallaşacağı tarihi merakla beklemeye devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bugün EYT hakkında tüm merak edilen soruların cevabını verdi.

Sabah Gazetesi’ne konuşan Bakan Bilgin, vatandaşlar tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) iletilen tüm dosyaların bir ay içinde sonuca bağlanacağını açıkladı.

EYT’liler İlk Aylıklarını Ne Zaman Alacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm sorunların kökten çözülmesi için talimat verdiğini söyledi. Bunların Türkiye’nin gücü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteği ile yapıldığını aktardı.

Bakan Bilgin, EYT düzenlemesine yönelik yasa teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na ay sonunda gelebileceğini söyledi. İlk aylıkların ise Şubat ya da Mart’ta hesaplarda olacağını aktardı.

Söz konusu düzenlemeden faydalanacak kişilerin yaş ortalamasının 49.9 olduğunu bildirdi. Bilgin, “Bu bizim açımızdan avantaj ve sürdürülebilir bir durum. EYT’den faydalanacak kişi sayısı 2 milyonun üzerinde. Şubat sonu itibarıyla bu sayı 2 milyon 250 bin kişiye ulaşacak.”

GCM Yatırım Banner

Emekli olacak kişilerin yaklaşık 600 bininin kamu görevlisi olduğunu belirten Bilgin, maaş ortalamasının en düşük 13 bin TL olacağını aktardı. Bakan, emekli olmak için cazip bir sebep olmadığını vurguladı. Kamuda ilk etapta 51 bin kişinin emekli olacağını söyledi. 500 bin kişinin emekli olmadığı düşünüldüğünde aylık bağlanan EYT’li rakamın ineceğini bildirdi.

Staj Sigortası EYT Başlangıcı Sayılacak mı?

Staj sigortalıların durumu hakkında konuşan Bilgin,” Staj mağdurları mağdur değildir. Yani onlar o kavramı kullanamazlar. Çünkü onları mağdur eden bir şey yok. Ortada iş akdi yok.” açıklamasında bulundu.

En düşük emekli aylığının 5 bin 500 TL’ye yükseldiğini belirten Bilgin, bunun çok işe yaradığını söyledi. Çünkü EYT’lilerin aylığının çok düşük olduğunu aktardı.

Bakan Bilgin, EYT kapsamına giren fakat yeterli prime sahip olmayanların da bulunduğunu belirtti. Prim günlerini doldurup 2027’de emekli olacak kişilerin olduğunu kaydetti. Tüm hak edenlerin emekli olması ve hak etse de maaş kaybı yaşayacağını düşünüp emekli olmayacaklara yönelik iki farklı maliyet çalışması yaptıklarını bildirdi.

Bilgin, son dönemde bazı avukatların organize hareket ederek vatandaşları EYT’li yapabileceklerine dair çalışmalar gerçekleştirdiğini belirtti. Avukatların, vatandaşlara 8 Eylül 1999’dan önce işe başlamış gibi işlem başlatacaklarını söylediğini aktardı. Bu durumu istismar edenlere yönelik tedbirlerin alınacağını vurguladı.

“Kıdem Tazminatı KGF ile Çözülecek”

Kıdem tazminatı ödemeleri hakkına konuşan Bilgin, Kredi Garanti Fonu (KGF) ile çözüleceğini kaydetti. Söz konusu meselede büyük bir sorunun olmadığını söyleyerek işverenlerin kıdem tazminatının belli bir miktarını vergiden düştüğünü söyledi.

EYT’ye yönelik başka bir açıklama ise dün AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’tan gelmişti. Bakanlığın henüz çalışmayı göndermediğini, teklifin önümüzdeki hafta içinde yasallaşabileceğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.