Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AKP’li Elitaş’tan EYT Açıklaması: Bakanlık Çalışmayı Göndermedi

AKP'li Elitaş, sözleşmeli kadro düzenlemesini kapsayan tarihi ve EYT düzenlemesinin ne zaman yasallaşacağını açıkladı. Detaylar haberde...
AKP’li Elitaş’tan EYT Açıklaması: Bakanlık Çalışmayı Göndermedi
Yorum

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, sözleşmelilere yönelik kadro düzenlemesi ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar( EYT) düzenlemesinin yasallaşacağı tarih ile ilgili açıklama yaptı.

AK Partili Elitaş, kamu personelinde sözleşmeli olarak çalışanların müracaat ettikleri halde atamalarının gerçekleşeceğini söyledi. Konuya ilgili kanunun teklifinin TBMM Başkanlığı’na sunulduğunu açıkladı.

Önümüzdeki hafta kanun teklifini yasallaştırmayı planladıklarını aktardı.

“Bakanlık Henüz Çalışmayı Göndermedi”

Elitaş, sözleşmeli kadro düzenlemesinin 28 Kasım 2022’den önce başlayanları kapsadığını açıkladı. Ayrıca söz konusu teklif ile 485 bin kişinin kadroya geçeceğini söyledi. Uzaman çavuşlara yönelik kanun düzenlemesinin devam ettiğini bildirdi.

Bunun yanında belediyelerde çalışan sözleşmeliler hakkında açıklama yaptı. Bu kişilerin 3 yıl şartı aranmadan kadroya geçeceğini söyledi.

Milyonların merakla beklediği EYT düzenlemesine yönelik konuşan Elitaş, kanunun çıkmasının zaman alacağını belirtti. Elitaş, “ EYT bize geldikten sonra Meclis’te 10 günlük bir çalışma süresi gerekir. Kimse endişe etmesin, yetiştireceğiz. Bakanlık henüz çalışmayı göndermedi.” dedi.

AKP’i Elitaş’tan gelen bu açıklama sonrasından CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba EYT’ye yönelik Meclis konuşmasını paylaştı. Konuyla ilgili sert bir açıklamada bulunarak şu paylaşımda bulundu:

Veli Ağbaba EYT Düzenlemesi
Kaynak: Twitter

Konuya yönelik değerlendirmede bulunan bir diğer isimlerden biri Ekonomist Muhammed Bayram oldu. 28 Kasım 2022 tarihinin kapsamlı bir düzleme olduğunu kaydetti. “Kamuda eleman alınır çalıştırılır, burada kadro olmadığı için özlük haklarından yararlanılamazdı. Yıllık izinlerin bir sonraki seneye devredilmesi yoktu, en önemlisi ücret kısmı iki kişi aynı yerde çalışıyor. Birisi bin lira daha fazla alıyordu.” açıklamasında bulundu.

EYT’ye yönelik en son açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmişti. Milyonlar vatandaşın sorununun kısıtlama olmadan çözüme kavuşturacak çalışmayı TBMM”nin takdirine bıraktıklarını söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu