Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Kabine Sonrası KKM, Enflasyon ve EYT Açıklaması

Erdoğan, kabine sonrasında kritik açıklamalarda bulunarak EYT’ye dikkat çekti. Otoyol ve köprü hizmetlerinin fiyatları hakkında bilgi verdi. İşte detaylar;
Erdoğan’dan Kabine Sonrası KKM, Enflasyon ve EYT Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından kritik açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın ifadelerinde öne çıkan başlıklardan biri de milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusu oldu. Erdoğan, 2023’ü Türkiye’nin yüzyılı vizyonu ile karşılamak için çalışmalara başladıklarını söyledi.

28 Aralık’ta kamuoyu ile paylaşılan EYT düzenlemesini hatırlatan Erdoğan, milyonlarca vatandaşın sorunlarını herhangi bir kısıtlama olmadan çözüme kavuşturacak çalışmayı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin takdirine sunduklarını aktardı.

Rami Kışlasının İstanbul’un millet kütüphanesi olacağını ifade etti ve bütün muhalefet partilerini Cuma günü gerçekleşecek açılışa davet etti.

Otoyol ve Köprü Ücretleri

Erdoğan, otoyol ve köprü hizmetlerinin fiyatlarında yol boyunca herhangi bir artışa gidilmeyeceğini, kamu-özel ortaklığı yatırımlarında gelecek yıl dengenin sağlanacağını belirtti. 2025’ten itibaren çok daha büyük kazançları Türkiye’nin hanesine yazacaklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı, “En ciddi sıkıntımız olan enflasyonu yüzde 64,27 ile geride bıraktık.” ifadelerini kullandı ve önümüzdeki aylarda bu oranın giderek aşağıya indiğinin görüleceğini vurguladı. Enflasyonda yüzde 20’leri yakalayacakları bir program uyguladıklarını aktardı ve  Kur Korumalı Mevduat katılım hesaplarını yıl sonuna kadar uzattıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

“400 Milyar Lira”

Vazgeçilen vergi tutarının 279 milyar lira olduğunu, elektrikte meskenlerde yaklaşık yüzde 60, doğalgazda yüzde 80 oranında sübvansiyon yaptıklarını açıkladı. Toplamda 400 milyar liranın vatandaşın cebinden çıkmasını önlediklerini paylaştı.

İcra sorunlarının çözüme kavuşması için 5 milyon ailenin 2 bin TL’ye kadar, 1 milyon kişinin ise varlık yönetim şirketlerine olan 2.500 TL’ye kadar olan borcunu Hazine olarak üstlendiklerini belirtti.

Kayıt dışı ekonomi ve fahiş fiyat artışlarıyla mücadele için 1 milyonun üzerinde denetim ve inceleme yaptıklarını sözlerine ekledi.

“Borsa İstanbul”

Altın tasarruf sistemiyle vatandaşlara altınlarını güvende tutma imkanı verdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı, bünyesindeki şirketlerin değeri 6,2 trilyon lirayı bulan Borsa İstanbul’un muhalefetin art niyetli spekülatif çabalarına rağmen uluslararası düzeyde en yüksek değer artışı sağlayan piyasalar arasına girdiğini bildirdi.

Türkiye’nin vizyon projesi TOGG’u desteklemek için gerekirse kamu alım garantisi vereceklerini duyurdu.

Brezilya’daki seçimleri de değerlendirerek Lula’ya yönelik şiddet hadiselerini kınadıklarını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın