Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bankalar EYT’liler için Kesenin Ağzını Açacak!

Geçen yıl bankalar arasında yaşanan promosyon yarışının yenisi EYT’liler için yapılacak. Emekli olanlar için verilecek promosyon miktarında artış gündemde.
Bankalar EYT’liler için Kesenin Ağzını Açacak!
Yorum

Geçen yılın ara zammında kamu ve özel bankaların emekliler için promosyon yarışına girmesinin ardından bu yıl yürürlüğe girecek olan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinden faydalanacaklar için verilecek promosyon miktarı merak konusu oldu.

EYT düzenlemesiyle emekli olması beklenen 2 milyonu aşkın vatandaşa sunulması beklenen promosyon tutarının 20 bin liranın üzerinde olacağı konuşuluyor.

Geçen yıl promosyon savaşları yapan bankaların, bu yıl emekli olacak vatandaşlar için kesenin ağzını daha da açarak, promosyon miktarını yaklaşık 25 bin TL’ye kadar yükseltmesi planlarının gündemde olduğu öğrenildi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Murat Bal, daha önce A Haber yayınında yaptığı açıklamada, “20 bin, 25 bin liralara çıkacağına dair birçok duyum alıyoruz” demişti.

Kesin miktarın ne olacağı, EYT düzenlemesi Meclis’ten geçtikten sonra netlik kazanacak. Düzenleme ile emekli olanların hangi tarihte maaşlarını alabileceği ve buna göre seçecekleri bankalar promosyon miktarında belirleyici olacak.

Konuya ilişkin bilgi veren Sosyal Güvenlik Uzmanı Bal, “Emekliliği hak ettikten sonra maaşınızın yatmış olması ve aradan en az 3 gün geçmesi gerekiyor” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Mevcut Promosyon Miktarları Ne Kadar?

Geçen yıl Aralık ayına kadar verilen promosyon tutarlarında bankalara göre değişkenlik görülmüştü.

14 milyon emekli için banka ve maaş miktarına göre değişen promosyonlar, 10 bin liraya kadar çıkmıştı.

Özel bankalar, emekli promosyonlarını ek artış kararıyla birlikte 7 bin 500 TL’ye kadar çıkarmıştı.

Kamu bankalarında ise bu tutar görece daha düşük kalmış, emekli maaşı miktarına göre 3 bin 500 ila 5 bin lira arasında emekli maaş promosyonu hakkı tanınmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu