Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin EYT için Tarih Verdi: Aralık ya da Ocak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulunarak düzenlemenin Aralık ya da Ocak ayında Meclis’e gideceğini söyledi. Detaylar haberde;
Bakan Bilgin EYT için Tarih Verdi: Aralık ya da Ocak
HABER GİRİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yeni düzenlemenin son durumu ile ilgili gelişmeleri paylaştı.

Bakan Bilgin, emeklilikte yaş şartını bekleyenler için çalışma grubu oluşturulduğunu söyledi.

“Bakanlık bünyesinde çalışma grubu oluşturduk. Maliye Bakanlığı da sürece katılacak. En uygun formülü devreye sokacağız” diyen Bilgin, çok sayıda formül ve alternatiflerin olduğunu aktardı.

Alternatifler üzerinden çalışmaların sürdürüleceğini söyleyerek;

“İşin bir mali boyutu var. Çalışmamız bir noktaya geldiğinde Hazine ve Maliye Bakanlığı da çalışmamıza katılacak. Onların da bu formüller üzerinde hesaplamalar yapmasını bekleyeceğiz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Formüllerin her birinde ayrı maliyet hesaplarının yapıldığına değinerek oluşturulan en uygun seçeneğin cumhurbaşkanına sunulacağını ve kararı cumhurbaşkanının vereceğini söyledi.

Çalışmalar tamamlandıktan sonra sendikaların da taleplerinin alınacağı bilgisini vererek; “Yıl sonuna kadar sunamazsak, en geç Ocak ayında bu düzenlemeyi Meclis’e sunacağız” şeklinde açıklamada bulundu.

Benzer şekilde geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada da EYT’liler için çalışmaların sürdüğünü söyleyen Bakan Bilgin; “Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz. Alternatif çözüm önerilerine çalışıyoruz” demişti.

Kısmi Emeklilik Formülü

Sigorta başlangıcı Eylül 1999 öncesinde olanlara yönelik çalışmalarda ilk aşamada kapsam belirlenecek. Bunun için ise pek çok formül konuşuluyor.

İlk formülde; Eylül 1999 öncesi sigortalı olup, 15 yıl çalışma ve 3600 gün prim süresini doldurma şartını yerine getirenlerde emeklilik için yaş şartı aranmayacak.

Böylece prim gününü dolduran kadınlar 50, erkekler 55 yaşında emekli olabilecek. Bu formüle göre kısmi emeklilik hakkı doğacak.

Yaş Şartı Olmadan 20-25 Yıl Çalışma Formülü

Konuşulan bir başka formülde; emeklilik için kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıllık hizmet süresinin tamamlanması şartı aranıyor.

Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlarda kadınlar için 7200 prim gününü, erkekler için ise 9 bin günlük primi doldurma şartı aranacak.

Bu şartı tamamlayan EYT’liler, yaşa bakılmadan emekli olabilecek.

Yaş Sınırı Formülü

Gündemdeki başka formül yaş sınırı üzerinden kuruldu. Bu sınırın ise 50 yaş olduğu konuşulmuştu.
Bu formül uygulanırsa EYT’lilerin emekli olması için 50 yaşını tamamlaması gerekecek.

Bekleme Süresinde İndirim Formülü

Prim gün sayısını doldurup yaşı bekleyenler için bekleme süresinde indirim formülü üzerinde duruluyor.
Yaşı bekleme süresini yarı yarıya indirme formülünde, 2-3 yıl gibi bir düşüşe gidilmesi planlanıyor.

Avrupa Modeli Formülü

Formüllerden birini de Avrupa Modeli oluşturuyor.

Kimi Avrupa ülkelerinde uygulanan kesintili emeklilik modelinde, emeklilik için kaç yıl kaldıysa her yıl için belli oranda maaşta bir kesinti yapılarak emekli aylığı bağlanıyor. Böylece daha az maaşla daha erken emekli olunuyor.

Bu formüllerden Türkiye’deki sosyal güvenlik yapısına en uygun olanının ve mali yük getirmeyenin seçileceği söyleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın