Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin: Emekli ve Çalışanlarımızı Enflasyona Karşı Koruyacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bütün kamu çalışanlarının ücret artışından yararlanacağını söyledi.
Bakan Bilgin: Emekli ve Çalışanlarımızı Enflasyona Karşı Koruyacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TV 24’te katıldığı canlı yayında, memur ve emekli maaş artışlarına dair açıklamalarda bulundu.

Bakan Bilgin sözlerine enflasyon rakamlarını değerlendirerek başladı. Bugün sabah saatlerinde TÜİK tarafından açıklanan Haziran ayı enflasyon rakamlarına dair açıklamalarda bulunan Bilgin, bu denli bir artış beklemediklerini belirterek, enerji sektörünün etkisine dikkat çekti.

Memur maaşlarına yapılacak olan yüzde 42 oranında zammı değerlendiren Bakan Bilgin, ciddi bir artış yapılacağını belirtti. Bu enflasyon şartları içerisinde çok yüksek bir artış olmadığını kaydeden Bilgin, ‘Biz daha fazla vermek isterdik’ diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı devletin 90 milyar lira vergi gelirinden geçtiğine atıfta bulunarak, hükümet olarak ellerini taşın altına koyduklarını söyledi.

Bakan Bilgin maaş artışlarıyla ilgili olarak, “Tüm kamu çalışanları bu artıştan istifade edecek. Türk devleti çalışanlarını ve emeklilerini koruma bilinciyle hareket etmekte ve böyle davranmaktadır.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Açıklanan enflasyon rakamları sonrası bir diğer değerlendirme de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yapıldı. Bakan Nebati, alınan tüm tedbirlere rağmen küresel emtia fiyatlarındaki yükselişe dikkat çekti ve bunun enflasyonu etkilediğini kaydetti.

Bilgin: Açlık Sınırı Doğru Değil

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, açlık sınırı olarak açıklanan 6 bin lira rakamının doğru olmadığını belirterek, sendikaların kendince çalışma yaptığını ve bunların bilimsel olmadığını söyledi.

Türkiye’deki açlık sınırının 3 bin 600 lira ile 4 bin lira arasında olduğunu belirten Bilgin, tahminleri doğrultusunda Aralık ayından itibaren enflasyonun inişe geçmesini beklediklerini söyledi.

Bakan Bilgin, Ocak ve Şubat aylarında Türkiye’nin daha iyi yerlere geleceğini belirtirken, “Diyelim tersi oldu, kimse endişe etmesin. Çalışanlarımızı o günkü şartlarda koruyacak düzenlemeleri yapacağız.” diye konuştu.

Asgari Ücret Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde yüzde 30’luk artış ile 5.500 TL’ye yükseleceği duyurulan asgari ücrete dair konuşan Bakan Bilgin, bu ücretin 6 ay için değil ara zam olarak verildiğini söyledi.

İşçilere verilen zammın memurların altında olmadığını kaydeden Bilgin, “Arada bir fark yok. Aradaki fark, işçilere verdiğimiz zammı eksik bularak yıl sonuna kadar tamamladık.” açıklamasında bulundu.

Asgari ücretin belirlenmesi aşamasında, birçok sendikanın yaptığı toplu sözleşenin üzerinde bir rakam belirlendiğini sözlerine ekledi.

EYT’liler için Çalışmalar Sürüyor

Bakan Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar için çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz. Alternatif çözüm önerilerine çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın