Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: Enflasyon Emtialardaki Artışla Yükselmeye Devam Etti

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, alınan tüm tedbirlere rağmen küresel emtia fiyatlarındaki yükselişin sürmesiyle, enflasyonun arttığını belirtti.
Nebati: Enflasyon Emtialardaki Artışla Yükselmeye Devam Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bu sabah açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Enflasyonun, finansal piyasalarda istikrarı sağlamak için atılan tüm adımlara rağmen Haziran ayında, bir önceki döneme göre yüzde 4,95 arttığını söyledi. Söz konusu dönemde başta enerji ve tarım ürünleri olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki yüksek artışların devam etmesinin enflasyonu etkilediğine dikkat çekti.

Enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak ve enflasyonun olumsuz etkilerini hafifletmek için KDV indirimlerinden sübvansiyonlara, yönetilen ve yönlendirilen fiyatlardan kritik ürünlerdeki dış ticaret tedbirlerine kadar birçok alanda tedbirlerin alındığını söyledi.

Fiyat artışlarına yaptıkları müdahalelerin yanında, çalışanların ve emeklilerin alım gücünü desteklemek için de gerekli önlemlerin alındığını anlattı.

Asgari ücretteki değişikliği hatırlatan Nebati, 2022 yılında kümülatif olarak yüzde 94,6 oranında artış yapıldığını belirtti. Sene başından bu yana kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerine yüzde 85,5 oranında, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 78,6 oranında artış yapıldığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Önümüzdeki süreçte hedefler arasında para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümünün sağlanması ile mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesinin yer aldığını aktardı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre enflasyon Haziran’da yıllık bazda yüzde 78,62 seviyesine yükseldi.

Haziran’da bir önceki aya kıyasla fiyatı en çok artan ürünler; yüzde 24,80’le doğalgaz, yüzde 21,88’le akaryakıt ve yağlar, yüzde 19,49’la çay, yüzde 15,22’yle süt, yüzde 15,01’le elektrik oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.