Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Akar’dan Tahıl Koridoru ve ABD İHA’sı Açıklaması

Tahıl koridoru anlaşmasının 120 gün daha uzatılması için temasların kurulduğunu söyleyen Bakan Akar, Karadeniz'e düşen ABD İHA'sı hakkında da konuştu. Detaylar haberde...
Bakan Akar’dan Tahıl Koridoru ve ABD İHA’sı Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye arasında imzalanan tahıl koridoru anlaşması dün 60 gün daha uzatıldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan konuya yönelik değerlendirme geldi.

TBMM Grup Toplantısı öncesi konuşan Akar, söz konusu anlaşmanın ilk haline uygun olarak 120 gün daha uzatılması düşüncesiyle görüşmelere başladıklarını dile getirdi.

Tarafların bunları değerlendireceğini ve kararlarını vereceklerini söyledi. Bu durumu kısa bir süre içinde çözmeye çalışacaklarını kaydetti.

“Anlaşmanın 120 Gün Uzatılması Konusunda Temasalar Sürüyor”

Rusya-Ukrayna tarafı ile teknik düzeyde görüşmelerin yapıldığını belirten Akar, bankalar düzeyinde de görüşmelerin devam ettiğini aktardı.

Bakan Akar, bugüne kadar 24 milyon tondan fazla tahılın sevkiyatının gerçekleştirildiğini bildirdi. Bunun hem bölge ve dünya barışına hem de fiyatlara ve istikrara ciddi katkıları olduğunu dile getirdi. Bu yüzden 60 gün yerine 120 gün olması konusunda temasların süreceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Tahıl koridoru anlaşmasının 60 gün uzatılması hakkında konuşan bir diğer isim ise Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov oldu. Anlaşmanın Rusya ile ilgili olan kısmının yerine getirilmediğini söyledi. 60 gün uzatılmasının Rusya tarafından yapılan iyi niyet jesti olduğunu bildirdi.

“Karadeniz’e Düşen ABD İHA’sı Olayı Yakından Takip Ediliyor”

Akar, ayrıca Rusya’nın ABD’ye ait olan insansız hava aracını (İHA) Karadeniz’e düşürmesine yönelik konuştu. Olayı yakından takip ettiklerini vurgulayarak çeşitli temaslarının olduğunu bildirdi. Bunun çözümünden yana olduklarını dile getirdi.

Düşen ABD İHA’sı enkazının alınması için Karadeniz’in ABD gemilerine açılmasına yönelik söylemler hakkında konuşarak Dışişleri Bakanlığı’nın ve Milli Savunma Bakanlığı’nın yakın iletişim halinde olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanlığı ile çalışmaların sürdüğünü sonuçların önümüzdeki dönemde görüleceğini ifade etti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.