Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Açıkladı: Türkiye Turistler için de Pahalı mı?

Türkiye’de tatil yapma özgürlüğüne sahip olanlar günlük ne kadar harcama yapıyor sorusu yanıt buldu. Bakan Ersoy, yabancı turistlerin harcama verilerini paylaştı.
Bakan Açıkladı: Türkiye Turistler için de Pahalı mı?
HABER GİRİŞ

Cari dengeyi olumlu yönde etkileme potansiyeline sahip olan turizm gelirleri, hafta başında açıklanan verilerde artıda kayda geçti. 2023’ün üçüncü çeyreğinde Türkiye’nin turizm geliri yıllık bazda yüzde 13,1 oranında artarak 20 milyar doların üzerine çıktı.

Son gelen verilerin ardından turistlerin günlük harcamalarına ilişkin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan açıklama geldi.

Antalya Kültür Yolu Festivali’nde konuşan Bakan Ersoy, ülkeye tatile gelen yabancıların harcamalarında kayda değer artışların yaşandığını söyledi.

6 yıl öncesinde günde ortalama 67 dolar harcayan turistler için bugün itibarıyla tutarın 100 dolara kadar çıkardığını açıkladı.

Ersoy, “2017 yılı sonunda 67 dolar olan kişi başı gecelik harcama, geçen yıl açıklanan rakamlara baktığımız zaman 100 doları buldu. Bu da politikamıza, stratejilerimize uygun bir şekilde sürecin geliştiğini gösteriyor. Bu da bizi oldukça sevindiriyor” dedi.


Turizm gelirlerinde 9 aylık verilere göre 42 milyar dolar seviyesine çıkıldığını ve sene sonu için hedefin 55,6 milyar dolar seviyesi olduğunu belirterek, deprem ve savaş gibi olumsuz gelişmelere rağmen iyi bir konumda olunduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Ersoy, “Dün de krizler vardı, bugün de var, gelecekte de krizler olacak. Zaten bu gerçekliği biliyorsak, önemli olan bu gerçeklikle yaşamayı öğrenmek” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.