Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: Türkiye’de Yerli Turist İkinci Çeyrekte Ne Kadar Harcadı?

TÜİK tarafından yılın ikinci çeyreğine ilişkin hane halkı yurt içi turizm verileri açıklandı. Rapor seyahate çıkan kişi sayısı ve yapılan harcamaları içeriyor.
TÜİK Açıkladı: Türkiye’de Yerli Turist İkinci Çeyrekte Ne Kadar Harcadı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yılın ikinci çeyreğine ilişkin hane halkı yurt içi turizm rakamları açıklandı. TÜİK araştırmasına göre Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan 2. çeyrekte, yurt içinde ikamet eden 13 milyon 639 bin kişi seyahate çıktı.

Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %yüzde 1 artarak 16 milyon 84 bin seyahat olarak gerçekleşti. Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 100 milyon 108 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı ise 6,2 gece oldu.

Seyahate çıkan kişi, seyahat ve geceleme sayıları
Kaynak: TÜİK

Yerli turistlerin, yurt içinde yaptıkları seyahat harcamaları ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 142,5 artarak 47 milyar 792 milyon 417 bin TL olarak gerçekleşti.

Bu harcamaların yüzde 90,6’sını 43 milyar 311 milyon 528 bin TL ile kişisel harcamalar, yüzde 9,4’ünü ise 4 milyar 480 milyon 889 bin TL ile paket tur harcamaları oluşturdu. Seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 2 bin 971 TL olarak gerçekleşti.

Yılın ikinci çeyreğinde harcama türlerinin toplam seyahat harcamaları içerisindeki dağılım oranları incelendiğinde en fazla paya yüzde 32,9 ile yeme ve içme harcamaları, yüzde 26,4 ile ulaştırma harcamaları ve yüzde 14,4 ile konaklama harcamaları sahip oldu.

GCM Yatırım Banner

Bu harcama türlerinin geçen yılın aynı dönemine göre değişim oranları incelendiğinde ise yeme ve içme harcamalarında yüzde 197,3, ulaştırma harcamalarında yüzde 73,4 ve konaklama harcamalarında ise yüzde 235,1’lik artış kaydedildi.

Yakınları ziyaret amacı ile yapılan seyahatler yüzde 65,4 ile ilk sırada yer alırken, ikinci sırada yüzde 27,7 ile “gezi, eğlence, tatil”, üçüncü sırada ise yüzde 3,3 ile “sağlık” yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın