Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cari Dengenin Umudu Turizm Gelirleri Açıklandı

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre yılın üçüncü çeyreğinde turizmden elde edilen gelirde, yüzde 13,1 oranında artış oldu.
Cari Dengenin Umudu Turizm Gelirleri Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrek turizm istatistiklerini yayımladı. Söz konusu dönemde turizm geliri, geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 13,1 artarak 20 milyar 225 milyon 317 bin dolar oldu.

Bu gelirin yüzde 16,5’ini ülkemizi ziyaret eden yurt dışı ikametli vatandaşların bıraktığı harcamalar oluşturdu. Yapılan harcamaların  14 milyar 644 milyon 632 bin dolarını kişisel harcamalar, 5 milyar 580 milyon 686 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Ziyaretçi sayısı yıllık bazda yüzde 6,8 artış göstererek 22 milyon 428 bin 234 kişi oldu. Bunların yüzde 12’sini 2 milyon 687 bin 458 kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar meydana getirdi.

Yılın üçüncü çeyreğinde, Türkiye’den çıkış yapan ziyaretçilerin gecelik ortalama harcama tutarı 103 dolar olarak kaydedildi.

Turizm geliri yılın ikinci çeyreğinde, yüzde 23,1 oranında artış göstererek 12 milyar 975 milyon 307 bin dolar seviyesinde kaydedilmişti.

GCM Yatırım Banner

En Fazla Harcama Artışı Spor ve Eğitimde

En Fazla Harcama Artışı Spor ve Eğitimde
Kaynak: TÜİK

Sektörel olarak bakıldığında spor, eğitim, kültür harcaması bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33,3 ile en fazla artışı gösteren grup oldu. Konaklama harcamasında yüzde 26,1, yeme-içmede yüzde 24,6 artarken, tur hizmetleri yüzde 1,6 oranında azaldı.

Yurt dışında yaşayan kişilerin yüzde 76,2’si ülkemizi gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler amacıyla ziyaret etti. onun hemen arkasından yüzde 16,6 ile akraba ve arkadaş ziyareti, yüzde 3 ile alışveriş bulundu.

Turizm gelirinin artması cari açığın azalması için en önemli faktörlerden birisi. Merkez Bankası finansal istikrar değerlendirmesinde de bu detaya sık sık yer veriyor. Yaz döneminde artan turizm gelirleri, kış aylarının gelmesiyle hız kesiyor.

Yılın üçüncü çeyreğinde yurt dışını ziyaret eden vatandaşların sayısı yüzde 43,7 artarken, bunların kişi başı yaptığı harcama tutarı 649 dolar oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın