Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BAE: Petrol ve Gaza İhtiyaç Olduğu Sürece Sevkiyat Sürecek

BAE İklim Değişikliği ve Çevre Bakanı Mariam Almheiri, enerji krizi endişelerinin ortasında tansiyonu düşürecek açıklamada bulundu. Ayrıntılar haberde…
BAE: Petrol ve Gaza İhtiyaç Olduğu Sürece Sevkiyat Sürecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşik Arap Emirlikleri’nin İklim Değişikliği ve Çevre Bakanı Mariam Almheiri, ihtiyaç duyulduğu sürece dünyaya enerji sağlamaya devam edeceklerini söyledi. Almheiri, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinin oturum aralarında konuştu.

Scholz, hafta sonu Körfez bölgesini ziyaret ederek yeni fosil yakıt tedarikini güvence altına almaya ve Almanya’nın Rusya’dan enerji ithalatına olan bağımlılığını azaltmaya odaklandı. Rusya-Ukrayna savaşı başta Almanya olmak üzere Avrupa’da gaz arzına dair endişelerin artmasına neden oldu.

Almanya ile İş Birliği Yapıldı

BAE, Almanya’ya sıvılaştırılmış doğal gaz teslim etmek için bir anlaşma imzaladı ve ilk sevkiyat yıl sonuna kadar ulaşacak. Ülke günde ortalama 3,2 milyon varil petrol ve sıvı üreten dünyanın en büyük petrol üreticileri arasında yer alıyor.

Almheiri, yenilenebilir kaynaklara yatırım yapmanın önemini vurgulayarak, “Dikkatli olmalıyız. Görüşmeler yapılıyor ve her şey enerjiyle ilgili ancak ekonomik büyüme bağlamını ve bunun içinde iklimi de kaybetmememiz gerçekten önemli.” diye konuştu.

BAE’nin yenilenebilir enerji projelerine yaptığı yatırımlara atıfta bulunan Almheiri, bunun sadece üretimle ilgili olmadığını, depolama, ağ, ve dağıtıma bakılması gerektiğini, çok karmaşık bir yapı olduğunu söyledi. Ekonomik büyüme, enerji güvenliği ve iklim eyleminin birlikte ele alınmasının önemli olduğunu vurguladı.

BAE’de Gıda ve Su Krizi Endişesi

Bakan, BAE’nin başka bir büyük krizle karşı karşıya olduğunu söyledi ve gıda arzı endişelerini paylaştı. Almheiri, “Gıda sistemleri aslında enerji kadar önemlidir, çünkü gıda sistemleri sera gazı emisyonlarının üçte birine katkıda bulunur” diye konuştu. Su kıtlığının BAE için başka bir endişe kaynağı olduğunu sözlerine ekledi.

Almheiri, güneş enerjisi ve havadaki nem gibi yenilenebilir enerji kaynakları aracılığıyla su tedarikini güvence altına almak için inovasyon yapmanın önemini vurguladı.

Orient Planet Research tarafından yapılan bir araştırma, Körfez bölgesinin önümüzdeki 30 yıl içinde nüfusunun gereksinimlerini karşılamak için su kaynağını yüzde 77 oranında artırması gerektiğini belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%