Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aydem, Akköprü HES’in Devri için Rekabet Kurumu Onayını Aldı

Aydem Yenilenebilir Enerji Anonim Şirketi (Aydem) Akköprü HES’in devralınmasında Rekabet Kurumu onayının alındığını açıkladı.
Aydem, Akköprü HES’in Devri için Rekabet Kurumu Onayını Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre Rekabet Kurumu, Akköprü HES’in Aydem Yenilenebilir Enerji tarafından devralınmasına izin verdi.

Aydem Enerji, Eylül sonunda Akköprü HES özelleştirme ihalesini kazandığını açıklamıştı.

Aydem Enerji Hisse Akköprü HES Onay
KAYNAK: Investing

İhaleyi 605 milyon lira ile en yüksek teklifle kazanan Aydem bugün ilgili bildiriminde; “Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı onayını müteakiben devir işlemi sonuçlanacaktır” dedi.

Akköprü HES’in Aydem portföyüne devir işleminin tamamlanması ile birlikte şirketin kurulu gücünün yüzde 11 artış ile 1.020 MW’tan 1.135 MW’a çıkacağı eklendi.

Açıklamanın ardından Aydem hisseleri negatif seyretti. Ancak bildirimin hemen ardından 6,98 TL’ye kadar yükseldi. Dün en son 7,03 Türk lirasında fiyatlanan hisseler bugüne 7,05 TL ile açılış yaparken gün içinde 6,82 – 7,06 aralığında hareket etti.

GCM Yatırım Banner

52 haftalık ortalaması 5,96 – 9,62 Türk lirası olan hisseler, günün ikinci yarısında düşüşle seyretti.

Aydem dün geç saatlerde de Sermaye Piyasası Kurulu’nun “Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliği’nin İkinci Bölümünün 9. Maddesi Gereğince Sorumluluk Beyanı” bildiriminde bulunmuştu.

Kısa süre önce edinilen bilgilere göre de Aydem Yenilenebilir Enerji, uluslararası bağımsız derecelendirme kuruluşu Moody’s/Vigeo Eiris tarafından yapılan çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) performans sıralamasında Türkiye’de bir kez daha sektörün lideri oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.