Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avusturya: Rus Gazı için Ruble ile Ödeme Yapmayacağız

Avusturya, Rusya'dan alınacak gaz için ruble ile ödeme planı olmadığını açıklayarak Rus para birimiyle ödeme yapmayacağını söyleyen ülkeler arasına katıldı.
Avusturya: Rus Gazı için Ruble ile Ödeme Yapmayacağız
Yorum

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Avusturya’nın Rus gazı için ruble ödeme planı olmadığının üzerini çizdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından açıklanan doğal gazın ruble ile satın alınmasına yönelik karara tepkiler artarken Avusturya söylemini yineledi.

Schallenberg, konuyla ilgili açıklamasında; “Pozisyonumuz net, Rusya ile halihazırda var olan anlaşmalara bağlıyız ve ruble olarak ödeme yapmayacağız, böyle bir niyetimiz yok” dedi.

Birçok ülke Putin’in gaz için ruble ödemesi kararına karşı çıkarken Rusya’nın enerji şirketi Gazprom, ruble ile ödeme kararına uymadıkları gerekçesiyle Polonya ve Bulgaristan’a yönelik doğal gaz ihracatını durdurma kararı almıştı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın hamlesinin üzerine Nisan sonunda yaptığı bir açıklamada şu ifadelerle tepkisini belli etmişti:

“Gazprom’un açıklaması Rusya’nın bize gazla şantaj yapmak için başka bir girişimidir. Bu senaryoya hazırız. Koordineli AB müdahalemizin haritasını çıkarıyoruz. Avrupalılar, etkilenen üyelerle birlik ve dayanışma içinde olduğumuza güvenebilirler.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu