Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avusturya: Rus Gazı için Ruble ile Ödeme Yapmayacağız

Avusturya, Rusya'dan alınacak gaz için ruble ile ödeme planı olmadığını açıklayarak Rus para birimiyle ödeme yapmayacağını söyleyen ülkeler arasına katıldı.
Avusturya: Rus Gazı için Ruble ile Ödeme Yapmayacağız
HABER GİRİŞ

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Avusturya’nın Rus gazı için ruble ödeme planı olmadığının üzerini çizdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından açıklanan doğal gazın ruble ile satın alınmasına yönelik karara tepkiler artarken Avusturya söylemini yineledi.

Schallenberg, konuyla ilgili açıklamasında; “Pozisyonumuz net, Rusya ile halihazırda var olan anlaşmalara bağlıyız ve ruble olarak ödeme yapmayacağız, böyle bir niyetimiz yok” dedi.

Birçok ülke Putin’in gaz için ruble ödemesi kararına karşı çıkarken Rusya’nın enerji şirketi Gazprom, ruble ile ödeme kararına uymadıkları gerekçesiyle Polonya ve Bulgaristan’a yönelik doğal gaz ihracatını durdurma kararı almıştı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın hamlesinin üzerine Nisan sonunda yaptığı bir açıklamada şu ifadelerle tepkisini belli etmişti:

“Gazprom’un açıklaması Rusya’nın bize gazla şantaj yapmak için başka bir girişimidir. Bu senaryoya hazırız. Koordineli AB müdahalemizin haritasını çıkarıyoruz. Avrupalılar, etkilenen üyelerle birlik ve dayanışma içinde olduğumuza güvenebilirler.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.