Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Merkez Bankası Bu Kez Sıkılaşma için Tarih Verdi!

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, enflasyon, resesyon ve sıkılaşmaya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Öne çıkanlar haberde;
Avrupa Merkez Bankası Bu Kez Sıkılaşma için Tarih Verdi!
HABER GİRİŞ

FED’İn geçen haftaki 75 baz puanlık artırımıyla süren küresel sıkılaşma dalgası, kısa vadede sona erecek gibi durmuyor. Dün ECB’nin enflasyonla mücadelesi için tarih veren Villeroy gibi yetkililerden gelen mesajlar da bu görüşü doğruluyor.

Bugün ise Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı (ECB) Luis de Guindos, açıklamalarıyla gündeme geldi. Guindos, Politico’ya verdiği demeçte niceliksel sıkılaştırmanın 2023’te kesinlikle başlayacağını ancak bankanın enflasyonu fiyat istikrarı tanımına uygun hale getirmek için faiz artırmaya devam edeceğini söyledi.

“Faiz oranlarının normalleştirilmesi süreciyle örtüşen veya örtüşmeyen nicel sıkılaştırma özelliklerimiz ve zamanlaması, Aralık ayında görüşülecek” dedi.

Ekim sonunda 75 baz puanla bir başka tarihi artırım hamlesi yapan ECB’nin faiz oranlarının, enflasyonun gelişimine, ekonomik koşullara, talebe ve enerji fiyatlarına bağlı olacağını yineledi.

Mevcut yüksek belirsizlik zamanında, verilere bağımlı olmanın en iyi yaklaşım olduğunu belirterek ECB’nin bir sonraki toplantıdaki kararını Aralık ayında açıklanacak yeni tahminlere ve Kasım ayı enflasyon tahminine dayandıracağını aktardı.

Yıllık oranın yüzde 10,7 ile rekor kırdığı ve çekirdek oranın yüzde 5’e yükseldiği Ekim enflasyonuna atıfla, artışın hızlandığını vurguladı. Aralık ayında enflasyonun gelecekteki evrimi hakkında ECB’nin yeni tahminlerimiz olacağını dile getiren Guindos, hata yaptıklarını şöyle kabul etti:

GCM Yatırım Banner

“Sanırım uzun süredir enflasyonu hafife alıyoruz, bu yüzden enflasyon dinamiklerini çok daha iyi anlamak önemli.”

Enflasyonun önümüzdeki birkaç ay içinde şu andaki yüzde 10,7 civarında seyredeceğini öngören Guindos, “Gelecek yılın ilk yarısında düşmeye başlayacak, ancak ortalama olarak manşet ve çekirdek enflasyon çok yüksek kalacak” dedi.

ECB Başkan Yardımcısı, Euro Bölgesi için endişelerin iyiden iyiye arttığı resesyon hakkında da konuştu. Eylül ayı tahminlerinde resesyon içeren aşağı yönlü bir senaryo olduğunu ve o zamandan bu yana verilerin büyüme açısından iyiye işaret etmediğini bildirdi.

Bu yılın 4. çeyreğinde negatif büyüme ihtimali öngören Guindos, negatif büyümenin 2023’ün ilk çeyreğinde devam edebileceğini, bunun da teknik resesyon anlamına geleceğini söyledi. Konuyla ilgili iyimser açıklamasını ise “resesyonun çok derin olacağını düşünmüyorum” ifadeleriyle ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.