Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Merkez Bankası 19 Yıl Sonra İlk Kez Zarar Açıkladı!

Avrupa Merkez Bankası geçen yıl için, enflasyona karşı faiz artışları ve sıkılaşmanın etkisine bağlı olarak 2004'ten bu yana ilk kez zarar açıkladı. Detaylar;
Avrupa Merkez Bankası 19 Yıl Sonra İlk Kez Zarar Açıkladı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB), enflasyonla mücadeleye ilişkin borçlanma maliyetlerini önemli düzeyde artırmasının, enflasyona karşı faiz artışlarının ve sıkılaştırmanın etkisiyle 2023 yılını zararla kapattığını duyurdu.

Kurumun internet sitesinden yapılan açıklamada, finansal riskler için 6,6 milyar euro ayrılmasına karşın rakamın öngörülenin üzerinde 7,9 milyar euro olarak gerçekleştiği belirtildi.

ECB Konseyi’nin, kalan 1,3 milyar euroluk kısmının, bilançoda geçmiş zarar olarak gelecekteki karlardan mahsup edilmesine karar verdiği ifade edildi.

Son Zarar 2004’te Açıklanmıştı

ECB, böylelikle yüksek faiz maliyetleri nedeniyle 2004 yılından bu yana ilk kez zarar açıklamış oldu. Banka, yirmi yıla yakın kar elde ettikten sonra 2022’de ise kar açıklamamıştı.

Kurum, son olarak 2004 yılında eurodaki hızlı değer artışı nedeniyle oluşan kur zararına bağlı olarak 1,63 milyar euroluk zarar açıklamasında bulunmuştu.

GCM Yatırım Banner

ECB’nin açıklamasında, gelecek birkaç yıl içinde zarar etmenin muhtemel olduğu ancak bu sürecin atlatılmasının ardından sürekli kar elde etmeye dönmenin öngörüldüğü belirtildi.

2023 yılında oluşan zarara rağmen mali pozisyonunun sağlam duruş sergilediğine ve net özkaynaklarının hala 45 milyar euro civarında olduğuna dikkat çekildi.

Öte yandan, Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), bugün yılın ilk ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Veriler, enflasyonda geçen ay bir önceki aya kıyasla düşüş yaşandığını ortaya koydu ve yıllık enflasyon yüzde 2,8 olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.