Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Birliği’nde Şirket İflasları Rekor Seviyeye Ulaştı

Avrupa Birliği ülkelerinde 2023 yılının ikinci çeyreğinde şirket iflas başvuruları 2015'ten bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Detaylar haberin içerisinde;
Avrupa Birliği’nde Şirket İflasları Rekor Seviyeye Ulaştı
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) bugün 2023 yılı ikinci çeyrek dönemine ilişkin şirket iflas verilerini paylaştı. Rapora göre Avrupa Birliği (AB) işletmelerinin iflas beyan sayısı üst üste altıncı çeyrekte de artış kaydetti.

AB’de şirket iflas sayısı 2023 yılı ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 8,4 artarak veri toplamaya başlanan 2015’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Yeni işletme kayıtları ise bir önceki çeyreğe kıyasla 2023’ün ikinci çeyreğinde yüzde 0,6’lık hafif bir düşüş yaşadı.

Faaliyete göre iflaslar incelendiğinde, Avrupa Birliği ekonomisindeki tüm sektörlerde 2023’ün ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla iflas sayısında artış görüldü.

Avrupa Birliği 202 Yılı İkinci Çeyrek Şirket İflasları
KAYNAK: EUROSTAT

İflas dağılımlarına bakıldığında konaklama ve yemek hizmetleri yüzde 23,9 ile en yüksek artışın görüldüğü sektör oldu. Sırasıyla ulaşım ve depolama yüzde 15,2 ve eğitim, sağlık ve sosyal faaliyetler yüzde 10,1 ile 2023 yılının ikinci çeyreğinde iflas sayısının en fazla arttığı sektörler oldu.

GCM Yatırım Banner

2023’ün ikinci çeyreğinde AB üye devletler arasında iflas bildirimlerinde en yüksek artışlar bir önceki çeyreğe kıyasla Macaristan’da yüzde 40,8, Letonya’da yüzde 24,8 ve Estonya’da ise yüzde 24,6 olduğu görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.