Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Birliği Ukrayna’ya 2 Milyar Euro Yardım Açıkladı

Avrupa Komisyonu Başkanı, 237 gündür işgal altında olan Ukrayna'ya 2 milyar euro finansal yardım duyurdu. Açıklamaya göre AB'nin yardımları sürecek...
Avrupa Birliği Ukrayna’ya 2 Milyar Euro Yardım Açıkladı
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin 237. gününde, Avrupa yeni yardım açıkladı. Ukrayna’ya 2 milyar euro makro-finansal yardım duyurusu, Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen tarafından yapıldı.

Komisyon Başkanı, yıl sonuna kadar devamının geleceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Ne kadar sürerse sürsün Ukrayna’nın yanında olacağız. Ukrayna’yı yeniden inşa konferansında küresel ortaklarla sürekli desteğin nasıl sağlanacağını tartışacağız.”

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal da ülkesinin AB’den 5 milyar euroluk paketin ilk dilimi olan 2 milyar euroluk mali yardım aldığını söyledi. Shmyhal, “Ek mali kaynak, özellikle sosyal ve insani alanlar için acil bütçe harcamalarının karşılanmasına yardımcı olacak” dedi.

Avrupa Konseyi, Ukrayna’ya 5 milyar euro finansal desteği 20 Eylül’de kabul etmişti. O dönemde yapılan açıklamaya göre ek yardım, gerekli resmi adımların sadece 11 gün içinde tamamlanmasının ardından resmen kabul edildi.

Bahsi geçen mali yardımın, insani yardım, kalkınma, gümrük ve savunma alanlarında Ukrayna’ya verilen diğer AB desteklerini tamamladığı kaydedilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu