Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Birliği Nijerya’dan Ek Gaz Tedariki Arayışında

Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar nedeniyle, bu ülkeden aldığı doğal gazda sıkıntı yaşayan AB, Nijeryalı yetkililerle gaz tedariki konusunda görüşme yaptı.
Avrupa Birliği Nijerya’dan Ek Gaz Tedariki Arayışında
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Batılı ülkelerin bu ülkeye uyguladığı yaptırımlar, en çok enerji sektörünü etkiledi. Avrupa Birliği (AB), Rus gazına en çok bağımlı olan kesim olurken, enerji krizi yaşanmaması için alternatif yollar aranmaya devam ediliyor.

Avrupa Komisyonu’nun enerji departmanı genel müdür yardımcısı Matthew Baldwin, Rusya’nın potansiyel arz kesintilerin yaklaşmasıyla, Nijerya’dan ek gaz tedariki arandığını açıkladı.

Bu hafta Afrika’nın en büyük petrol üreticisinden yetkililerle görüşmeler yaptığını söyledi. Ağustos ayından itibaren Trans Nijer boru hattının yeniden açılacağını ve Avrupa’ya daha fazla gaz ihracatı yapılacağını belirtti.

Kaynakların aktardığı bilgiye göre AB, kullandığı toplam LNG’nin (sıvılaştırılmış doğal gaz) yüzde 14’ünün Nijerya’dan ithal edildiğini ve bunun iki katına çıkarılabilecek kadar potansiyel olduğunu belirtiyor.

Nijerya LNG Ltd’nin Bonny Adası’ndaki tesislerinin yüzde 60 kapasiteyle çalıştığı bilinirken, Baldwin bunun yüzde 80’in üzerine çıkarılması durumunda Avrupa’da kullanılacak LNG’ler için ek tedarik kaynağı olacağını söyledi.

Açıklamasında, “Nijeryalı yetkililer bize ‘Ağustos sonunda gelin ve bizimle tekrar konuşun çünkü bu konuda gerçek ilerleme kaydedebileceğimizi düşünüyoruz’ dediler.” ifadesine yer verdi.

AB’nin geçen yıl Nijerya’dan 23 milyar metreküp gaz ihraç ettiği fakat bu sayının her geçen gün azaldığı bildirildi.

Bu ayın başında bakım çalışmaları nedeniyle Rusya’dan Almanya’ya uzanan boru hattında gaz tedarikinin kesintiye uğrayacağı bildirilmişti. Geçen hafta gaz akışı yeniden başladı.

Nord Stream 1 boru hattının bakım çalışmalarının ardından Almanya boru hattından, maksimum kapasitenin yaklaşık yüzde 30’u kadar azaltılmış seviyede gaz dağıtımının başladığı açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu