Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ATSO: Küresel Finans Piyasalarında Türkiye’ye Olan Güven Arttı

ATSO Başkanı Bahar bugünkü açıklamasında yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ilgisi artabileceğine işaret ederek ülke ekonomisinin hareketlenebileceğini öne sürdü.
ATSO: Küresel Finans Piyasalarında Türkiye’ye Olan Güven Arttı
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ekonomik açıklamaları Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar tarafından değerlendirildi. Bahar, açıklamaların iş dünyası tarafından umut ve iyimserlikle karşılandığı bildirdi.

ATSO Başkanı Bahar tarafından yapılan yazılı açıklamada kurların bekledikleri ve olması gereken düzeyde hareket ettiği vurgulandı.

Kur hareketlerinin ardından vergi artışlarının açıklanmaya başladığını anımsatan Bahar, “Ancak biz bu adımların çok sık gerçekleştiğini ve birikimli etkilerinin ekonomide ani bir yavaşlama riski barındırdığını zaman zaman dile getirdik.” dedi.

Finansman Erişimindeki Zorluklara Çözüm Bulunmalı

Yıl sonuna kadar yeni bir vergi artışının gündemde olmamasının şirketlerin mali yükünü artırmayacağına dair işaret olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Kredi risk priminin (CDS) 400 puanın altına inmesi ve ülkenin dış borçlanma maliyetlerinin düşmesinin, küresel finansal piyasalarında Türkiye’ye olan güvenin arttığına işaret ettiğini savundu.

GCM Yatırım Banner

Bahar açıklamasında, “Bu durum, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yönelik ilgisini artırabilir ve ülke ekonomisine hareketlilik getirebilir.” ifadelerine yer verdi.

Finansmana erişimdeki zorluklara ilişkin çözüm adımlarıyla iş dünyasını finansal destek ve kaynaklara daha kolay ulaştırarak ekonominin canlanmasına katkıda bulunabileceğini vurguladı.

Sinyaller, İstikrarlı Ekonomi Politikasına İşaret Ediyor

Gerçekleşen olumlu sinyallerin istikrarlı bir ekonomi politikasına işaret ettiği belirtilen açıklamada, pozitif söylemlerin uygulamaya geçmesinin en büyük temennileri olduğuna dikkat çekti.

“Toplum olarak ve iş dünyamızın bu adımlara desteği, istikrar ve güven açısından da önemli.” ifadelerini kullanan Bahar, iş dünyasının ekonomi yönetiminin aldığı tedbirleri yakından izlediğini kaydetti.

Alınan tedbirlerin nedenlerini bildiklerini ileri süren Bahar, tedbirlerin olumlu sonuçlar vermesini umduklarını dile getirdi.

Ekonomi yönetiminden beklentilerini de aktaran Bahar, biraz daha yavaş bir geçişle söz konusu sürecin devam ettirilmesini istedi. Özellikle hizmet sektörlerindeki mikro ve küçük ölçekli işletmelerin sürdürülebilirliği açısından bunun önemli olduğunun altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.