Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ATEM Başkanı Konut Kiraları için Düşüş Bekliyor

Gayrimenkul sektörü için regülasyonlar yüksek sesle konuşulurken, ATEM Başkanı hem satış hem de kira fiyatlarında düşüş beklediği çıkışını yaparak açıklamalarda bulundu.
ATEM Başkanı Konut Kiraları için Düşüş Bekliyor
HABER GİRİŞ

Gayrimenkul sektöründe köpüğü söndürmek için ekonomi yönetimi bu hafta iki yöntemi kamuoyunun gündemine sundu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konut arzı artışını çözüm olarak ajandasına alırken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), birden fazla evi olanlardan ilave vergi alınmasını öneri olarak sundu.

Uzmanlar, iki yöntemin de konut fiyatlarını aşağı çekmede yetersiz olacağı uyarılarını yaparken, kira fiyatlarında düşüş bekleyen isim Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası (ATEM) Başkanı oldu.

ATEM Başkanı Hakan Akçam, kira artış oranının 2023 kapanışından beri düştüğünü ve konut sorununun da zamanla çözüleceğini söyledi.

Bakan Şimşek’in sektöre ilişkin değerlendirmelerine atıf yaparak, “Son 1 yıldır devlet yetkilileri birçok proje geliştiriyor. Biz de ATEM olarak bu hususta yapılması gerekenlere sık sık değiniyoruz. Sayın Bakan’ın açıklamalarından da anlıyoruz ki sorun çözülecek. Bu anlamda hazırlanan projeler artırılacak” dedi.

Kirayı Ödeyemeyen Ev Alamaz

Bakan Şimşek gibi konut arzının artırılması önerisini sunan ATEM Başkanı, “Konut açığının giderilmesi için öncelikle konut yapımının hızlanması gerekiyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

Ancak inşaat sektöründe maliyet artışları gerçeğinin arz tarafını olumsuz etkilediğini belirterek, fiyatların da bu nedenle sürekli yükseldiğini savundu.

Asgari ücret zamlı haliyle 17 bin 2 lira iken Ankara’da 10 bin liranın altında kiralık ev bulunmadığını söyleyerek, “Dar gelirli bir aile kira fiyatını dahi ödeyemezken, konut sahibi olmasını beklemek çok zor” diye konuştu. Bu nedenle öncelikle maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bunlar Olursa Kiralar Düşer

Konut fiyatlarının aşağı çekilmesi halinde kiralarda da düşüş olacağını, bunun için maliyetlerin yanı sıra kredi imkanlarının da sağlanması gerektiğini söyleyen Akçam, “Ekonominin gidişatına göre de konut sektörü hareketlenir ise kira fiyatları da düşmeye başlayacaktır” ifadelerinde bulundu.

ATEM Başkanı, “Konut arzının artması için yeni projeler geliştirilmeli, bankalar kredi politikalarını gözden geçirmeli, inşaat maliyetlerinin artışının önüne geçilmelidir. Bunlar yapılmaya başladıkça konut fiyatları düşecek bu da beraberinde kira fiyatlarının düşmesini getirecektir” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.