Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ev Sahiplerine İlave Vergi Planında Hesaplama Eksik!

Merkez Bankası’nın konut piyasası analizinden çıkan çözüm ilave vergi artışı oldu ancak Tunç Şatıroğlu, yapılan hesaba katılmayan başlıkların olduğunu gündeme getirdi.
Ev Sahiplerine İlave Vergi Planında Hesaplama Eksik!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), birden fazla konuta olan ev sahiplerine ilave vergi getirilmesi önerisinin dün gündeme düşmesinin ardından ekonomistlerden detaylı analiz ve eleştiriler gelmeye devam ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in dün, konut piyasasında artan arz ile kira artışlarının çözüleceği çıkışına, “Kirada düşüş bekleyenler daha çok bekler” diyen Finans Uzmanı Tunç Şatıroğlu, bugün Merkez’in önerisini eleştirdi.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan ünlü isim, birden fazla konutu olanların ilave vergiden kaçınmak için konutunu satma yoluna gideceğini ve plana göre konut fiyatlarının düşmesinin beklendiğini söyledi.

Şatıroğlu, “Ayrıca isteyenlerin konutunu satıp Dubai’de karşılıklı endeksli kira getirisi elde etmelerine yardımcı olan arkadaşımıza yönlendiriyoruz. Yani açık da bu yanlış karar yüzünden artacaktır” dedi.

Bu plana göre arsa fiyatlarının ise düşmeyeceğini ve yeni konut üretmemek için de kâr marjının düşeceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

İlave vergi artışını “Popülist servet düşmanlığı” bulan Şatıroğlu, “Yani konut arzı düşecek. Sonra bu işin bir de adalet kısmı var ki hiç konuşmuyoruz. Mesela İstanbul’da birden fazla taksi tablasına daha fazla ilave vergi eklenmesini önerecek misiniz?” çıkışını yaptı.

Yabancı Detayı Görmezden Gelindi

Merkez Bankası’nın konut piyasası hakkındaki analizlerinin yetersiz olduğu notunu düşerek, mülteci ya da sığınmacı olarak görülen yabancıların varlığının hesaba katılmadığını söyledi.

Şatıroğlu, “Afganistan, Irak ve Suriye’den ülkemize gelip yerleşen milyonlarca kişiden hiç bahsedilmemiş. Sanki bu sebeple oluşan bir talep yokmuş gibi bu devasa sorun görmezden gelinmiş” dedi.

Yabancılara vatandaşlık karşılığında satılan konutların piyasada dengelerini alt üst ettiği detayına da yer verilmediğini söyleyerek şöyle ekledi:

“Analizi yapan kişilerinin zihinsel kapasitesinin bu iş için yeterli olduğunu varsayıyorum. Bu durumda böyle bir sorunu görmezden gelmenin mantıklı açıklamasının bunu bir sorun olarak görmeyen ‘ensar’ zihniyeti olduğunu düşünüyorum.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.