Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek Gözünden Kira Artışlarına Çözüm!

Bakan Mehmet Şimşek bugün ülke genelinde artan kira fiyatlarına çözüm getirecek planlarını açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
Bakan Şimşek Gözünden Kira Artışlarına Çözüm!
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyonun tetiklediği kira fiyatlarındaki artış vatandaşın hayat savaşında büyük bir yer kaplıyor. Fahiş kiralar vatandaşın yaşam mücadelesinde her gün daha büyük bir sorun olmaya devam ederken, gündemde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın kira artışlarına yönelik yazılı soru önergesini yer almıştı.

2018’in Kasım ayında 475,07 olan “gerçek kira” endeksinin 2023’ün Kasım ayında 1888,02 değerine ulaştığına işaret eden Şimşek, 2018-2023 dönemindeki artış oranının yüzde 297,42 olduğunu belirtti.

Bakan Şimşek açıklamasında 2023’ün Eylül ayında yüzde 9,52 olan aylık kira artış oranının Ekim ayında yüzde 7,91’e, Kasım ayında yüzde 5,97’ye ve Aralık ayında ise yüzde 4,48’e gerilediğine dikkat çekti.

Orta vadede enflasyonla mücadele ve kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek üzere konut arzının artırılacağını dile getiren Şimşek, şu şekilde devam etti;

“Deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır.”

GCM Yatırım Banner

Bayraktutan soru önergesinde Bakan Şimşek’e, “Son 5 yılda büyükşehirlerdeki ortalama kira bedellerini listeler misiniz? Yaşanan artışın gerekçeleri nelerdir?” ifadelerini kullandı.

Erkan Sosyal Konut Eksikliği Demişti

Kira oranları gündeme, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası eski Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın, “Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz.” ifadelerinin ardından geldi.

Ek ödemeler dışında brüt maaşı 161 bin lira olan Erkan açıklamasında, sosyal konut eksikliği sebebiyle kiralarda Türkiye’ye özgü bir artış olduğunu belirtmişti.

Bayrakturan ise Şimşek’e yönelttiği önergede, 161 bin lira maaş alan Erkan’ın yüksek kira bedelleri nedeniyle ev bulamadığı yerde asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışan vatandaşın bu ihtiyacını nasıl karşılayacağını sordu.

Ayrıca Bakraktutan, “Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın dile getirdiği üzere İstanbul’un Manhattan’dan pahalı olmasının sorumluları kimlerdir?” ifadeleriyle de dikkat çekmişti.

Tunç Şatıroğlu X Hesabı Açıklaması
KAYNAK: X/TuncSatiroglu

Şimşek’in açıklamalarının ardından Yatırım Uzmanı Stratejist Tunç Şatıroğlu, resmi X hesabı üzerinden değerlendirmede bulundu. Şatıroğlu paylaşımında, “Meali: Kirada düşüş bekleyen daha çok bekler.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.