Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Atama Haberi Bekleyenlere Müjdeli Haberi Bakan Koca Duyurdu!

Sağlık çalışanlarının beklediği atama haberi geldi. Bakan Koca’nın, “Bugüne kadar ilan edilmiş en büyük alım” diyerek duyurduğu haberin detayları aşağıda…
Atama Haberi Bekleyenlere Müjdeli Haberi Bakan Koca Duyurdu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirilen Bakan Koca, Kabine Toplantısı‘nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Pandemideki son gelişmeler, maymun çiçeği vakaları ve ‘Beyaz Reform’ düzenlemesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Sağlık alanında yapılan reformun ardından 6 bini aşkın hekimin kamuya dönmek için başvuruda bulunduğunu açıklayan Koca, sağlık çalışanı alımıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini paylaştı.

Toplam 85 bin sağlık çalışanının atamasının bu yıl içerisinde yapılacağını duyuran Koca, “Bugüne kadar ilan edilmiş en büyük alım” dedi.

Şiddet Mağdurlarına Mesaj: Kamu Hekimlerin Güvenilir Limanı Olacak

Bakan, şiddet mağduru olan sağlıkçılara da mesaj verdi. Koca, “Önümüzdeki dönemde kamuda çalışmak avantajlı olacak ve kamu, hekimlerin güvenilir limanı olacak. Şunu çok net söyleyebilirim, kamu hastanelerine dönüşler daha da artacak” dedi.

Sağlıkta reform yaparak çalışanlara bir gelecek vaat edildiğini savunarak şöyle konuştu: “Taban ücret dışında her işlemin bir karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, dolayısıyla her çalışanın mutlaka ek ödeme aldığı bir dönem başlattık. Adil olan ve sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği bir dönem.”

GCM Yatırım Banner

“Kamuda Çalışan Sayısı Daha Artacak”

Kamuya dönmek isteyenlerin sayısında bugüne kadar yoğun bir talep görülmediğini söyleyen Koca, “Daha önce açtığımız açıktan atamalarda başvurular 800’ü geçmemişti. Kamuda bizim toplam uzman sayımız zaten 46 bin. Düşünün ki 5 bini uzman olmak üzere 6000 hekim geri dönmek istiyor. Bu sayı daha da artacak” dedi.

İstifadan sonra yeniden atama kurası yapılan açıktan kadroların gelecek hafta açılacağını hatırlatarak, bu kadrolar için daha fazla hekimin başvuru yapacağı tahminini paylaştı.

Maymun Çiçeği Hastalığına Yakalananlar Olsa da Pandemi Sürecine Dönülmeyecek

Sağlık Bakanı, küresel düzeyde yaygın olan maymun çiçeği hastalığı ile ilgili de açıklama yaptı. Bakan Koca, Türkiye’de maymun çiçeği hastalığı için ilk teşhisin Haziran ayının sonunda görüldüğünü duyurmuştu. Şu ana kadar ise 12 vakanın tespit edildiğini paylaştı.

“Maymun çiçeği bizler için ne endemi ne de pandemi” diyerek, Türkiye’nin Covid benzeri bir süreci tekrar yaşamayacağı mesajını verdi. Bu virüsün en çok yakın temasla, aynı ortamda uzun süre birlikte kalmakla bulaştığı konusunda uyarıda bulundu.

“Covid ile Yaşamayı Öğrendik Artık Yeni Dönemin Gribi Oldu”

Sağlık Bakanı, Covid-19 virüsü ve varyasyonları hakkında bilgi vererek, gelinen noktada altıncı dalganın giderek azalmaya başladığını söyledi.

Günlük vaka sayılarının 5 ila 6 binin altına indiğini, hastaneye yatışlarda belirgin şekilde düşüş görüldüğünü aktardı. Bazı hastanelerde Covid kliniklerinin ve yoğun bakımların kapanmaya başladığını söyleyerek şöyle açıklama yaptı:

“Önümüzdeki 3-4 hafta içinde bu daha da belirginleşecek. Ama bu bir daha olmayacak anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonra önce Avrupa’dan başlayıp sonra bize doğru gelen bir dalga Kasım-Aralık gibi yeniden olabilir. Artık Covid’le birlikte yaşamayı öğrendik. Daha çok korumamız gereken ileri yaşlarda, ek hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Yeni dönemin gribi artık Covid.”

Okullarda Maske Zorunluluğu Yok

Bakan, yeni dönemde virüse yönelik endişelerin olmaması gerektiğini söyledi. Okullarda ise maske kullanımının zorunlu olmadığını, isteyenlerin maske takabileceğini belirtti. Koca’nın açıklaması şöyle:

“Çocuklarımız güvenle bundan sonraki süreçte hiçbir kısıtlama olmadan eğitimlerine devam edecekler. Koruma açısından bir önemli grup ise ek hastalığı olan çocuklarımız. Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları önemli, onların daha dikkatli korunması gerektiğini özellikle ifade etmek istiyorum. Maske için genel anlamda artık bir zorunluluk olmayacak. Hastalık belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak için takmalılar. Ek hastalığı olan ve ileri yaştaki vatandaşlarımız kalabalık ortamlara girmeden önce maske takmalıdırlar.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın