Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DSÖ Maymun Çiçeği Virüsü için Mutasyon Açıklaması Yaptı

Son günlerde yayılması ile endişeyi artıran maymun çiçeği virüsüne dair Dünya Sağlık Örgütü tarafından mutasyona rastlanıp rastlanmadığına dair açıklama geldi. Detaylar haberde...
DSÖ Maymun Çiçeği Virüsü için Mutasyon Açıklaması Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son dönemde dünyada hızla yayıldığı gözlemlenen maymun çiçeği virüsüne dair yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nden bir yetkili, maymun çiçeği virüsünün mutasyona uğradığına dair kanıt bulunmadığını söyledi. Yetkili, batı ve orta Afrika’da endemik olan bulaşıcı hastalığın değişme eğiliminde olduğuna dikkat çekti.

DSÖ Acil Durumlar Programının bir parçası olan çiçek hastalığı sekreterliği başkanı Rosamund Lewis, vakaların genom diziliminin mevcut salgının anlaşılmasına yardımcı olmasına rağmen, bu virüste mutasyonların tipik olarak daha düşük olduğunu söyledi.

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Maria van Kerkhove, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki son salgında 100’den fazla şüpheli ve doğrulanmış vakanın şiddetli olmadığını, DSÖ’nün ortaya çıkan hastalıkları kontrol altına alabileceğini ifade etti.

DSÖ’ye göre salgınlar, virüsün düzenli olarak dolaşımda olmadığı ülkelerde meydana geldikleri için atipiktir. Bilim insanları, vakaların kökenini ve virüsle ilgili herhangi bir şeyin değişip değişmediğini anlamaya çalışıyor.

GCM Yatırım Banner

DSÖ geçtiğimiz gün maymun çiçeği vaka sayılarında artış beklediğini açıklamıştı. Türkiye’de ise yeni virüse dair vakaların görüldüğüne dair iddialar ortaya atılmıştı. Sağlık Bakanlığı ise konuyla ilgili açıklama yapmış ve Türkiye’de maymun çiçeği vakasına rastlanmadığını bildirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.