Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asya’nın Kadın Milyarderini Çin’deki Emlak Krizi Fena Vurdu

Çin’deki emlak krizi, Asya’nın en zengin kadınının 24 milyar dolarlık servetinin yarısından fazlasını kaybettirdi. Detaylar haberde;
Asya’nın Kadın Milyarderini Çin’deki Emlak Krizi Fena Vurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde yaklaşık bir yıldır konut satışları düştü. Tamamlanmamış proje için ödemeleri reddeden alıcıların sayısı arttı. Yaşanan durumlar emlak sektöründe krize neden oldu.

Sektördeki bu kötüleşme Çin’in en büyük emlak geliştiricisi Country Garden’ın çoğunluk hissedarı olan Yang Huiyan’ın olumsuz yönde etkiledi.

Huiyan’ın, net değerinde yüzde 52’den fazla düşüş gerçekleşti. Bir yıl önce 23,7 milyar dolar olan geliri 11,3 milyara geriledi.

Emlak sektörü, Çin’in dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olmasında önemli bir etken. Ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYİH) yüzde 18-30’unu oluşturduğu tahmin ediliyor.

Garden’ın Açıklaması Emlak Yatırımcılarını Korkuttu

Country Garden’ın Hong Kong’da listelenen hisselerinin şirketin yeni hisse satacağını açıklamasının ardından yüzde 15 düştü. Borçlarını ödemek için bir hisse satışı yoluyla 343 milyon dolardan fazla para toplamayı planladığını açıklaması yatırımcıları korkuttu.

GCM Yatırım Banner

Emlak geliştiricisi Garden’ın, Hong Kong borsasına yaptığı başvuruda, satıştan elde edilen gelirin mevcut denizaşırı borçların yeniden finansmanı, genel işletme sermayesi ve gelecekteki kalkınma amaçları için kullanılacağını söyledi.

Çin’in bankacılık düzenleyicisi, analistler ve politika yapıcıların finansal bulaşmadan korktuğunu belirtti. Bu yüzden borç verenleri emlak sektörünü desteklemeye ve firmaların makul finansman ihtiyaçlarını karşılamaya çağırdı.

Analistler, Kovid-19 pandemisinin başlangıcından bu yana en kötü ikinci çeyrek büyüme rakamlarının açıklanmasının ardından, endüstrinin tüketici güvenini daha da azaltacak bir kısır döngüye saplandığı konusunda uyardı.

Geçtiğimiz günlerde Çin’in sektördeki bu krizi çözme yolunda bazı adımlar attı. Bir devlet bankası yetkilisi Çin’de emlak gelişicilerinin Avrupa’ya olan güveni yeniden tesis etmek amacıyla 300 milyar yuan (44 milyar dolar) büyüklüğünde fon kurulacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.