Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asya Ülkeleri ABD Resesyonundan Yara Almadan Kurtulamayacak

Ekonomistler, ABD’nin resesyona girmesi durumunda Asya tarafında ilk olarak etkilenecek olan savunmasız ülkeleri açıkladı.
Asya Ülkeleri ABD Resesyonundan Yara Almadan Kurtulamayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna savaşıyla beraber gelen yüksek enflasyon ve merkez bankalarının izlediği politikalar, küresel ekonomiyi olumsuz etkiledi. Dünyanın en büyük ekonomileri bile oldukça zorlu bir savaş veriyor. ABD ekonomisi iki çeyrektir üst üste daralarak teknik resesyona girdi. FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşması da ülke ekonomisinde durgunluk beklendiğini kesinleştirdi.

ABD ekonomisinin resesyona girmesi sadece kendisini değil, ticaret yaptığı ve turizm bağı olan ülkeleri de etkileyecek. Asya tarafından ise Tayland ile Singapur’un en savunmasın ülkeler olduğu belirtiliyor.

İlk Etkilenecek Ülkenin Singapur Olması Bekleniyor

Maybank kıdemli ekonomistlerinden Chua Hak Bi, Güneydoğu Asya’daki ülkeler arasında ilk olarak Singapur’un etkileneceğini düşünüyor. Bu ülkenin ABD ile ihracat bağı olmasının ve küçük ekonomisinin, büyük olasılıkla zarar göreceğini yorumladı.

Singapur’un fazla bir iç pazara sahip olmadığını dile getiren Bi, nakliye ve kargo gibi dış ticaret hizmetlerinin ekonomide önemli yer tuttuğunu ifade etti.

ABD’nin resesyona girmesinin, daha çok Singapur gibi ihracata bağımlı ekonomileri vuracağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Çin’de uygulanan sıfır Covid politikasının da Singapur’un turizm hareketliliğini etkilediği belirtiliyor. Açıklamada, 2019 yılında 3,6 milyon Çinlinin Singapur’u ziyaret ettiği ancak bu sayının 2021 yılında 88 bine gerilediği belirtildi.

Singapur ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde, yıllıklandırılmış olarak yüzde 4,4 büyüme sağlayarak, piyasanın yüzde 4,8 olan beklentisini karşılamadı.

Tayland Ekonomisi de Turizm Kaynaklı Darbe Alacak

ABD’nin resesyona girmesi durumunda etkilenecek olan bir diğer Asya ülkesi Tayland olarak gösteriliyor. Tayland gayri safi yurt içi hasılasının yaklaşık yüzde 11’nin turizm gelirlerine bağlı olduğu belirtildi.

Tayland’ın Singapur’dan sonra resesyona gireceğini söyleyen Bi, toparlanmanın ise Çin’deki karantina durumuna bağlı olacağını ifade etti. Çinli turistler geri dönmedikçe, Tayland’ın mücadele etmeye devam edeceği bildirildi.

Bu arada Singapur’da enflasyon yüzde 7 ile son 14 yılın zirvesine çıkarken, Tayland’da bugün açıklanan rakamlara göre yüzde 7,86 seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın