Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Singapur’da Enflasyon Temmuz’da 14 Yılın Zirvesinde

DOS, Temmuz ayı enflasyon verisini paylaştı. 2008'den bu yana en yüksek seviyeye ulaşan enflasyon artışının ise devam etmesi bekleniyor.
Singapur’da Enflasyon Temmuz’da 14 Yılın Zirvesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Singapur İstatistik Departmanı (DOS), Temmuz ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Verilere göre Temmuz’da enflasyon yüzde 7,0’a yükseldi. Açıklanan rakam, piyasa beklentisini karşıladı.

Önceki ayın verisinde yüzde 6,7 olan enflasyonun zirve seviyelerdeki yükselişi Temmuz’da güncellendi. 2008 yılında görülen 6,8 enflasyon oranından bu yana en yüksek seviye Temmuz 2022’de kaydedildi.

DOS raporuna göre bir önceki ayın verisi ile karşılaştırıldığında Temmuz ayında enflasyon yüzde 0,2 oranında arttı. Geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslama yapıldığında ise artış yüzde 5,5 oldu.

Çekirdek enflasyon ise yıllık bazda yüzde 4,8 arttı. Bu artış, Kasım 2008’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 4,7’lik tahminlerin üzerinde kaldı.

Ulaşım ve Konaklama Maliyetleri Öne Çıktı

DOS raporuna göre tüm kalemler enflasyonu artırdı. Geçen ayın verisinde olduğu gibi Temmuz verisinde de özel ulaşım ve konaklama maliyetleri enflasyonda artışı tetikledi. Ulaşım maliyeti geçen yıla göre yüzde 18,8 arttı.

GCM Yatırım Banner

Temmuz enflasyonunda gıda fiyatlarındaki yıllık yüzde 6,1 oranındaki artış, Kasım 2008’den bu yana tüketici fiyatlarındaki en hızlı ivme oldu.

Enflasyona yukarı yönlü baskılar arasında yüzde 6,6 artışla giyim maliyetleri yer aldı. Ardından kamu hizmetleri ve diğer yakıtlar nedeniyle yüzde 5,9’luk konut fiyatlarındaki artış geldi.

Enflasyondaki Yükselişin Kesinti Göstermesi Beklenmiyor

DOS değerlendirmesine göre küresel çaplı tedarik zinciri sürtüşmeleri hafiflemeye başladı ve bazı emtia fiyatları aynı seviyelerde kaldı.

Ancak küresel enflasyonun kilit emtia olarak yakın dönemde yüksek seyrini devam ettirmesi bekleniyor. Büyük ekonomiler arz kısıtlamaları ile karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

Kimi bölgelerde ise iç talepteki toparlanma ve COVID-19 kısıtlamalarının hafiflemesinin enflasyonu artırabileceği öngörülüyor.

Bu gelişmeler bir araya getirildiğinde Singapur’un ithalat fiyatları üzerindeki baskıların devam edebileceği bildirildi. DOS açıklaması şöyle:

“Çekirdek enflasyonunun önümüzdeki birkaç ay boyunca yükselmeye devam etmesi bekleniyor. Yıl sonuna doğru hafiflemeye başlar. Araç ve konaklama maliyet artışları da yılın geri kalanında sağlam kalması muhtemeldir. Tüm yıl için tüm kalemlerde artış bekleniyor. MAS çekirdek enflasyonunun ortalama yüzde 3,0 ila 4,0 olması bekleniyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.