Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Singapur’da Enflasyon Artışı Haziran’da Zirveye Çıktı

Singapur’un Haziran ayı enflasyon verisi açıklandı. 2008 yılından sonra en yüksek artış görüldü. Enflasyondaki yüksek seyrin ise devamı bekleniyor. Detaylar haberde;
Singapur’da Enflasyon Artışı Haziran’da Zirveye Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Singapur İstatistik Departmanı (DOS), Haziran ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini yayımladı.

Verilere göre Singapur’da Haziran ayı enflasyonu yüzde 6,7’ye yükseldi. Önceki ayın verisinde yüzde 5,6 olan enflasyon rakamı için piyasa beklentisi yüzde 6,2 olarak açıklanmıştı.

Eylül 2008 döneminde görülen 6,8 enflasyon oranından bu yana en yüksek seviye Haziran 2022’de kayda geçmiş oldu.

Özel Ulaşım ve Konaklama Maliyetleri Artışı Tetikledi

Haziran enflasyonunda ulaşım maliyeti geçen yıla göre yüzde 18,8 arttı. Gıda fiyatlarındaki artış yüzde 5,4 oranında kaydedildi. Konut ve kamu hizmetleri maliyetleri ise yüzde 5,2 arttı.

Artış görülen tüm kalemler arasında özel ulaşım enflasyonu, otomobil fiyatları ve benzin maliyetleri daha güçlü bir şekilde arttı.

GCM Yatırım Banner

DOS raporunda, 14 yıl sonra zirveye yükselen enflasyonu özel ulaşım ve konaklama maliyetlerindeki artışın tetiklediği aktarıldı.

Geçtiğimiz haftalarda Singapur Perakendeciler Birliği tarafından yapılan açıklamada da kira ve enerji fiyatlarındaki artışa dikkat çekilmişti.

Bu artışların tüketici fiyatlarını büyük oranda etkilediği ve perakende işletmelerine büyük baskı kurduğu söylenmişti.

Küresel Çaplı Yüksek Enflasyon Devam Edecek

Singapur Para Otoritesi (MAS) ve Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (MTI) tarafından bugün yapılan ortak açıklamada, küresel çaplı tedarik zinciri sürtüşmelerine dikkat çekildi.

Sürtüşmelerin son dönemde hafiflediği ve bazı emtia fiyatlarındaki artışların dengelendiği aktarıldı.

Kilit emtia piyasalarında arz kısıtlamaları sorunu devam ettikçe ve büyük ekonomilerdeki işgücü piyasaları sıkılaştıkça küresel çaplı enflasyonun yüksek seviyede devam edeceği uyarısı yapıldı.

Covid-19 kısıtlamaları da hatırlatılarak, pandeminin şiddetini yumuşatmasıyla bazı bölge ekonomilerinde iç talepteki toparlanmanın enflasyon seyrini yukarı yönlü tetikleyeceği söylendi.

Tüm bu koşulların Singapur’un ithalat fiyatları üzerinde olumsuz etkileri olduğu ve enflasyonist baskıların ülke ekonomisinde sürmesinin beklendiği paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.