Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asya Piyasaları Çin İmalat PMI Sonrası Yükseldi

Asya piyasaları Çin ve Japonya’dan gelen ekonomik verileri izlerken, ana borsa endekslerinde yüzde 1’leri aşan artışlar oldu.
Asya Piyasaları Çin İmalat PMI Sonrası Yükseldi
HABER GİRİŞ

Asya-Pasifik piyasaları, haftaya Çin ve Japonya’dan gelen ekonomik verilerle başladı. Çin’de imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Temmuz ayında 49.3 ile beklenen 49.2′den biraz daha iyi geldi.

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre bir önceki aya göre yeni sipariş endeksi, bekleyen sipariş endeksi, mamul stok endeksi, satın alma miktar endeksi, alış fiyat endeksi, fabrika çıkış fiyat endeksi, hammadde stok endeksi, tedarikçi teslim süresi endeks ve üretim faaliyet beklentisi endeksi 0,1 puan arttı.

Üretim endeksi, yeni ihracat siparişleri endeksi, ithalat endeksi ve istihdam endeksi 0,1 ila 0,2 puan düşüş gösterdi.

Analist Zhang Liqun, PMI endeksinin Temmuz ayında hafifçe artmaya devam ederek ekonomik büyüme ivmesinin daha da arttığına ve toparlanma belirtilerinin ortaya çıktığına işaret ettiğini söyledi.

Yetersiz talep sorununun hala ön plana çıktığına dikkat çeken analist, yetersiz talep bildiren şirketlerin sayısının yüzde 60’ı aştığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Temmuz ayında üretim endeksi önceki aya kıyasla 0,1 puan azalarak 50,2, yeni siparişler endeksi 0,9 puan artarak 49,5, yeni ihracat siparişleri endeksi 0,1 puan azalarak 46,3, birikmiş siparişler endeksi ise 0,2 puan artarak 46,3 oldu.

Asya Piyasalarında Hong Kong’daki Yükselişler Ön Planda Oldu

Çin’de Shanghai bileşik endeksi, saat 07.00 itibarıyla yüzde 0,63 artıda 3.296 puandan işlem görüyor. Açılışını 3.287’den yaptıktan sonra 3.322 puana kadar yükseldi. Endekse dahil hisselerden 1120 tanesinin değeri artarken, 293 tanesi değer kaybetti.

189 hissede artış, 29 tanesinde düşüş olan Nikkei 225’te artış oranı yüzde 1’i geçti. 33.105 puanda seyreden Japonya ana borsa endeksi, haftaya pozitif bir başlangıç yaptı.

Japonya’da bu sabah açıklanan verilere göre sanayi üretimi yüzde 2,4 beklentisine karşın yüzde 2 arttı. Topix endeksinde de yüzde 1,20 oranında artış gerçekleşti.

Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,45 artarken, seans içinde 20.163 – 20.370 arasında hareket etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.