Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asya Hisse Senetleri Petrolün Etkisiyle Düşüşe Geçti

Petrol piyasalarında yaşanan gelişmeleri izleyen Asya hisse senetlerinde düşüş gözlenirken, TOPİX %2 geriledi. İşte detaylar;
Asya Hisse Senetleri Petrolün Etkisiyle Düşüşe Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asya hisse senetleri, ABD Merkez Bankası FED’in gösterge faizini sabit tutması ve Japonya Merkez Bankası BOJ’un negatif faiz kararından destek bularak geçtiğimiz haftayı kazanımlarla kapatmıştı. Ancak bu haftanın başlangıcından itibaren, Çin’de açıklanan resmi imalat verilerinin ekonomistlerin beklentilerinin oldukça altında kalmasıyla, petrol fiyatlarının düşüşü sonrası Asya hisse senetleri gerilemeye başladı. Asya hisse senetlerinin geçtiğimiz hafta gösterdiği toparlanma verilerinin bu hafta yeniden negatif seyre dönmesiyle uzmanlar, yılın başlangıcında yaşanan baskıların bugünlerde giderek arttığı yorumunu yapıyorlar. Ayrıca uzmanlar, Asya hisse senetlerinde bu hafta sert düşüşlerin görünmesinin ana nedeni olarak petrolün yeniden ciddi düşüşler yaşamasından kaynaklı olduğunu belirtiyorlar.

Petrolde yaşanan düşüşlerin Asya piyasalarında oldukça hakim olduğu bugünde, Topix Endeksi yüzde 2 oranında düşüş yaşadı. MSCI Asya Pasifik Endeksi ise bugün yüzde 1.1 oranında geriledi. Bu düşüşle MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün 120,47 seviyesine kadar gerilemiş oldu. S&P/ASX 200 Endeksi bugün yüzde 1.2 oranında düşüş yaşarken, Güney Kore’de Kospi Endeksi ise bugün yüzde 0.7 oranında değer kaybı yaşadı. Ayrıca Yeni Zelanda’da gösterge endeks yüzde 0.6 oranında geri çekilirken. Asya hisselerinin gösterge endeksinin bu yılki kayıpları, gelişmelere bağlı olarak yüzde 7.8 olarak açıklandı.

“Mevcut temel göstergeler kötüleşiyor ve resesyon sesleri yükselmeye başlıyor,”

Melbourne’de IG Ltd. Şef Piyasa Stratejisti Chris Weston, petrolün bu hafta yaşadığı düşüşler sonrası Asya hisse senetlerinin geri çekilmesiyle ilgili görüş bildirdi. Weston, geçtiğimiz hafta yaşanan toparlanmanın uzun sürmediğini ve bu haftanın başlangıcından itibaren sonlandığını belirterek; mevcut temel göstergelerin bugünlerde oldukça kötüleştiğini ve resesyon seslerinin yükselmeye başladığının altını çizdi.

Petrolün bu hafta yaşadığı düşüşün ekonomiye yansımalarıyla ilgili olarak ise Weston; BP’in petrol kayıpları sonrası yaptığı açıklamaları, korkunç olarak niteledi ve Exxon’un yeniden harcamaları kıstığında zayıf petrolün ekonomileri etkilemekte olduğunun açıkça görüleceğini söyledi. Açıklamalarının son bölümünde ise Weston, merkez bankalarının son haftalarda yaptıkları toplantılarda ekonomileri desteklemek adına birçok girişimde bulunduğunu belirterek, merkez bankalarının elinden geleni yaptıklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.