Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Astor Enerji Halka Açılıyor! Talep Toplama Bugün Başlıyor

Yatırımcıların günlerdir beklediği an geldi çattı. Türkiye’nin sektöründe öncü isimlerinden olan Astor Enerji’nin 3 gün sürecek olan halka arzı başlıyor.
Astor Enerji Halka Açılıyor! Talep Toplama Bugün Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son dönemin en çok konuşulan halka arzı olan Astor Enerji Anonim Şirketi için talep toplama işlemi bugün başlıyor. 11 – 12 – 13 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek olan talep toplama sürecinde, şirketin payları ASTOR kodu ile 12,50 TL sabit fiyattan halka arz edilecek. Çarşamba başlayıp, Cuma sona erecek olan işlemler saat 10.30 – 13.00 arasında yapılacak.

Toplamda 210 milyon lotun satılması ve arz büyüklüğünün 2.625.000.000 TL olması hedefleniyor. Oransal dağıtım sistemi uygulanacak olan arzda T1-T2 bakiye kullanılamıyor.

Yatırımcılar işlem yaparken normal hisse alır gibi değil, halka arz kısmından talep girişi yapacaklar.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Astor Enerji

TEB Yatırım liderliğinde toplam 40 aracı kuruluştan oluşan konsorsiyum içinde; TEB, A1, Ahlatcı, Alnus, Alan, Acar, Alternatif, Anadolu, Ata, Bizim, Burgan, Deniz, Dinamik, Garanti, Gedik, Global, Halk, ICBC, ING, İnfo, İntegral, Investaz, İş, Marbaş, Meksa, Osmanlı, Oyak, Philip, Piramit, QNB, Şeker, Tacirler, Tera, Trive, Turkish, Ünlü, Vakıf, Yapı Kredi, Yatırım Finansman ve Ziraat yer alıyor.

Astor Arzı Piyasalar için Endişe Kaynağı Oldu

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter/Tolga Aykut

Borsa İstanbul, geçtiğimiz haftadan bu yana çok ciddi satışlarla karşı karşıya kaldı. BIST 100 endeksi, dün günü 5.000 puan altından tamamladı.

GCM Yatırım Banner

Son dönemde gerçekleşen dalgalanmalar birçok faktöre bağlanırken, bunlar arasında halka arzların etkisi olduğunu düşünen kesimin oranı hatrı sayılır ölçüde fazla.

Sosyal medya üzerinden düşüncelerini aktaran birçok uzman isim ve küçük yatırımcı, son arzların piyasada dengesizlik yarattığı konusunda hemfikir.

Özellikle de geçen hafta yapılan Söke Un arzına gelen rekor katılım, durumun vehametini ortaya koyuyor. Burada kaygı verici olan kısım ise insanların oransal halka arzlara girmek için elindeki hisseleri satıyor olması.

Söke’de 581 milyon TL’lik halka arz büyüklüğünün 118 katı olan 9.163.694.911 TL nominal değerli pay talebi gelmişti. Rekor kıran halka arzda bireysel yatırımcıya yüzde 0,62 oranında pay düştü.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter/Solakoğlu

Bu denli yüksek katılım Astor için de aynı durumun olacağı endişesini artırıyor. Ek olarak Söke Un’da BIST 30 teminatı gösterme gibi bir kolaylık vardı ve buna rağmen hisse satarak girdiğini söyleyenlerin sayısı bir hayli çok.

Astor’da ise böyle bir teminat gösterme durumu olmayacak. Katılımcılar nakit, fon, borçlanma aracı ve kira sertifikası blokajı gibi yöntemlerle arza girebilecek. Bu noktada uzmanlar evini, arabasını satıp, eşten dosttan borç alıp arzlara girilmemesi gerektiği konusunda uyarılarını tekrarlıyor.

SPK lisanslı ekonomistlerden Tolga Aykut ve halka arz konusunda başarılı analizleri ile küçük yatırımcıyı aydınlatan Solakoğlu da bu konudaki kaygılarını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.