Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ASO Başkanı: Türkiye-Litvanya İhracat Hedefi 600 Milyon Dolar

ASO Başkanı Özdebir, Türkiye ve Litvanya'nın ekonomik ilişkileri hakkında değerlendirme yaparak iki ülke arasındaki hedefleri açıkladı.
ASO Başkanı: Türkiye-Litvanya İhracat Hedefi 600 Milyon Dolar
HABER GİRİŞ

Ankara Sanayi Odası (ASO) ile Litvanya Büyükelçiliği işbirliğinde düzenlenen “Türkiye-Litvanya Ticaret ve Yatırım Bağlarının Güçlendirilmesi” toplantısı gerçekleşti. ASO Başkanı Nureddin Özdebir, iki ülkenin ekonomik ilişiklerine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

İki Ülke Arasında Hedef 600 Milyon Dolarlık İhracat

Başkan, Rusya- Ukrayna savaşı sonrasında Litvanya başta olmak üzere tüm Baltık ülkelerinin yeni tedarikçi arayışı noktasında gözünü Türkiye’ye çevirdiğini belitti.

İki ülke arasında bu yıl Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 92’lik bir artışla 342 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşıldığını açıkladı. Yıl sonu hedefinin ise 500-600 milyon dolar bandında ihracat gerçekleştirmek olduğuna değindi. Türkiye-Litvanya arasında dış ticaret hacminin geçen sene 1 milyar dolar ile rekor kırdığını, bu yıl rakamı 1,5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini aktardı.

Türkiye’nin Baltık Pazarında Ön Plana Çıkması Turizme Olumlu Yansıdı

Özdebir, Ankara’dan Litvanya’ya yapılan ihracatın salgın etkisiyle 2021’de 9,7 milyon dolara gerilediğini söyledi.
Türkiye’nin Litvanya’da ve Baltık pazarında ön plana çıkmasıyla turizm rakamlarına ve inşaat sektöründeki firmaların faaliyetlerine olumlu şekilde yansıdığını aktardı.

Litvanya’nın Ankara Büyükelçisi Ricardas Degutis, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere değindi. Türkiye’nin Litvanya ekonomisinin Avrupa tedarik zincirleri söz konusu olduğunda birçok sektörde kilit rol oynadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ticaret hacmindeki hedeflere yaklaşıldığını belirterek iki ülke arasındaki istikrarlı ilişkiler çerçevesinde farklı iş birliği alanlarını keşfetmenin önemine vurgu yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.