Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret Rakamı için Gözler Kasım Ayı Enflasyonuna Çevrildi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplantısında konuşulacak olan TÜRK-İŞ’in Kasım ayı enflasyon rakamı önemli veriler arasında yer alıyor. İşte detaylar;
Asgari Ücret Rakamı için Gözler Kasım Ayı Enflasyonuna Çevrildi
HABER GİRİŞ

Tüm vatandaşları etkileyecek olan asgari ücretin belirlenmesindeki süreç 7 Aralık’ta başlayacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 7 Aralık’taki ilk toplantısında sunulacak olan TÜRK-İŞ’in yarın açıklayacağı Kasım ayı enflasyon rakamı da yer alacak.

7 milyondan fazla çalışanı etkileyecek olan asgari ücret rakımı, TÜRK-İŞ tarafından açıklanacak olan veri diğer ekonomik göstergelerle komisyona sunulacak.

Ücretler Üzerindeki Gelir Vergisi Yükü Konuşulacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yapılacak toplantıda işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için TÜRK-İŞ temsil edecek.

Komisyonda alınacak karar merakla beklenirken, yarın TÜRK-İŞ’in açıklayacağı Kasım ayı enflasyonu masada konuşulacak olan rakamı etkileyecek. Ayrıca toplanacak olan komisyona işçi heyetinin kendi verileri arasında olan Açlık ve Yoksullu Sınırı Araştırması’ndaki rakamları da sunacağı söylendi.

AA’nın derlediği habere göre TÜRK-İŞ, ücretler üzerindeki gelir vergisi yükü ile ilgili taleplerini de komisyona sunacak.

GCM Yatırım Banner

Komisyonun İkinci Toplantısı 14 Aralık’ta

Yeni asgari ücret rakamının bu yıl ayın sonuna gelmeden kararlaştırılacağı öngörüldü. Komisyonun 7 Aralık’taki ilk toplantısının ardından 14 Aralık’ta ikinci toplantısını yapacak.

Belirlenen toplantı takviminin ardından TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, TİSK olarak asgari ücret konusunda tüm tarafların imzasını önemsediklerini belirtmişti. İşverenler olarak dengeli bir rakamı amaçladıklarını ve ellerini taşın altına koyacaklarını vurgulamıştı.

Açıklık Sınırı Olan 7 Bin 785 Liranın Altında Kabul Edilmeyecek

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ise asgari ücret sürecinin hükümet ve işveren temsilcilerinin uzlaşması kapsamında yürütmek istediklerini paylamıştı. Açıklık sınırının 7 bin 785 lira olduğuna işaret ederek söz konusu rakamın altındaki miktarı kabul etmeyeceklerini dile getirmişti.

“Kırmızı çizgi bu. Onun üzerine çıkmak gerekiyor.” diyen Ergün, bu cümleleriyle toplantıların yoğun geçeceğinin sinyalini vermişti.

Komisyon Aralık Ayında 4 Kez Toplanacak

Asgari ücret yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile belirleniyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine Aralık’ta dört kez toplanacak.

Komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp asgari ücret rakamına oy çokluğuyla karar verecek. Oyların eşitliği halindeyse başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul edilecek.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.