Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Temmuz Zammı Ne Zaman Açıklanacak?

Asgari ücret zammının belirlenmesi için bugün son toplantı yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ara zammın ardından uygulanacak asgari ücreti açıklayacak.
Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Temmuz Zammı Ne Zaman Açıklanacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca çalışanın gözü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı asgari ücrete çevrildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün üçüncü kez toplanacak.

Hükümet, işçi ve işveren arasında yapılan görüşmeler neticesinde, Temmuz ayı itibarıyla geçerli olan asgari ücret belirlenecek. Alınan karar ise NATO zirvesi dönüşünde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulacak.

Enflasyonun yüzde 75’leri gördüğü ve halkın artık artan fiyatlardan nefes alamayacak duruma geldiği dönemde, yapılacak ara zam bir nebze de olsa alım gücünün artmasını sağlayacak.

Komisyonun yoğun toplantılarının ardından; işsizlik maaşı, genel sağlık sigortası primleri, doğum borçlanması, engelli aylığı, rapor ücretleri, 65 yaş üstü aylıkları gibi kalemlerde de değişiklik yapılacak.

Türk-İş En Az Açlık Sınırında Olması Gerektiğini Düşünüyor

Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücretin 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olan 6.391 TL’nin altında kalmaması gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Türk-İş tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan verilere göre Haziran ayında dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 20.818 TL oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yapılacak zam ile birlikte çalışanları enflasyona ezdirmeyeceklerini ve tüm emekçilerin yüzünü güldüreceklerini söylemişti.

Bu arada bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliğe göre asgari ücrette yapılan değişiklik, yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın