Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret Yönetmeliğinde Milyonları İlgilendiren Değişiklik

Milyonlarca çalışan Temmuz itibarıyla alacağı zamlı asgari maaş açıklamasını beklerken, ücret yönetmeliğindeki değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.
Asgari Ücret Yönetmeliğinde Milyonları İlgilendiren Değişiklik
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’nin 1 Temmuz 2022 sayısında, Asgari Ücret Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı.

Yapılan değişiklik ile milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir konuda düzenleme yapıldı. Daha öncesinde komisyonun belirlediği ücretler yayımlandığı tarihi izleyen ayın ilk gününden itibaren yürürlüğe girerken, söz konusu değişiklik ile aynı gün yürürlüğe girecek.

Konuya ilişkin açıklamada, “Madde 11- Komisyonca belirlenen ücretler Resmî Gazete’de yayımlanır ve Komisyon kararında başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer.” ifadesine yer verildi.

Hazine ve Maliye Bakanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının birlikte yürüttüğü yönetmelik hükümleri, ara zam görüşmelerinin yapıldığı dönemde daha da önem teşkil ediyor. Bugün netleşmesi planlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanması beklenen asgari ücret zammı, böylelikle hemen geçerli olacak.

Temmuz Zammı Ne Zaman Açıklanacak?

Temmuz ayında yapılacak ara zam konusunda iki gün üst üste görüşmeler yapıldı. Hükümet, işçi ve işveren arasında gerçekleşen komisyon toplantılarının ardından, nihai karar bugün açıklanacak.

GCM Yatırım Banner

Asgari ücrete yapılacak Temmuz zammının kararlaştırılmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO zirvesi dönüşünde, milyonların beklediği açıklamayı yapacak.

Dün gerçekleşen ikinci toplantıda Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, açlık sınırı olan 6.391 lirayı ifade ettiklerini, asgari ücretin bunun altında olmaması gerektiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.