Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk-İş, Asgari Ücret Toplantısında Teklif Edilen Rakamı Açıkladı

Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.
Türk-İş, Asgari Ücret Toplantısında Teklif Edilen Rakamı Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından ara zam konusunun görüşüldüğü ikinci toplantı yapıldı. İşçi, İşveren sendikaları ve hükümet yetkililerinin katıldığı toplantının ardından, Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat açıklamalarda bulundu.

Asgari ücretle ilgili rakam sorusunu yanıtlayan Irgat, “Açlık sınırı olan 6.391 lirayı ifade ettik.” açıklamasında bulundu.

Toplantıda enflasyon oranlarını ortaya koyduklarını ve insanların insanca yaşayabileceği bir ücret hak ettiğini ifade ettiklerini belirten Irgat, “Bugün itibariyle 15 milyon 200 bin çalışan var. Bunların 2 milyon 200 bini örgütlü.” açıklamasında bulundu.

İşveren: Primin Yarısını Devlet Karşılasın

Toplantıda işveren tarafının da istekleri olduğunu kaydeden Türk-İş Genel Sekreteri, 6.391 lira açlık sınırını ifade ettiklerini ve asgari ücretin bunun altında kalmaması gerektiğini ilettiklerini söyledi.

İşverenlerin daha önceki asgari ücret desteğinin yeniden uygulanma talebi olduğundan bahseden Irgat, “İşçi priminin yarısının devlet tarafından karşılanmasını talep ettiler. Bu sonucu karşılıklı konuşuyoruz.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Yarın yeni bir toplantı yapılacağını ve bunların görüşüleceğini kaydeden Irgat, burada asgari ücrette yapılacak artışla ilgili bir sonuca varacaklarının sinyalini verdi. Irgat sözlerinin devamında, asgari ücret zammı konusunda net bir rakam üzerinde değerlendirme yapılmadığını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz gün yapılan ilk toplantının öncesinde, çalışanların lehine bir ücreti belirlemeyi amaçladıklarını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.