Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin’den Asgari Ücret Sinyali: Çalışanlar Lehine Olacak

Milyonların beklediği asgari ücret artışına ilişkin görüşmeler sona yaklaşıyor. Bakan Bilgin, ara zam için tarih verdi. İşte detaylar;
Bakan Bilgin’den Asgari Ücret Sinyali: Çalışanlar Lehine Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonların gözü, bugün başlayan görüşmelerden çıkacak kararda. Mayıs ayında enflasyon yüzde 70’i aşan enflasyon, en savunmasızlar başta olmak üzere vatandaş üzerinde baskıları artırırken asgari ücrete zam konusu gündemde yerini aldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bugün toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda artışın gerekli olduğunun üzerini çizdi. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin katıldığı toplantıda Bilgin, emekçilerin korunacağını şöyle vurguladı:

“Şunu Tüm Türkiye’nin bilmesi lazım. Biz Çalışma Bakanlığı’yız, her şeyden önce emekçilerimizi korumak zorundayız.”

Aynı zamanda bugün başlayan çalışmaların yarın sonuçlanacağını ümit ettiğini belirtti.

Bu çalışmayla ülkedeki gelir dağılımındaki negatif etkiye karşı ve çalışanlar lehine karar çıkacağına işaret etti. “Umut ediyorum, çalışanlarımızı memnun eden bir sonuç alırız” ifadelerini kullandı.

TİSK Başkanı: Dengeli Bir Asgari Ücret için Elimizi Taşın Altına Koyacağız!

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol, bugünkü açıklamasında ara bir zam ihtiyacı olduğu konusunda mutabık olduklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Buraya severek, isteyerek geldik” diyen Akkol, mevcut durum sebebiyle vatandaşın beklentisinin karşılanması konusunda TİSK olarak fikir birliği içinde olduklarını kaydetti.

Böylelikle TİSK’ten bu hafta gelen, işveren tarafını temsilen masada olunacağına dair açıklamayla örtüştü.

Savaşın hem vatandaşları hem de şirketleri etkilediğini belirten Akkol, “yine dengeli bir asgari ücret tespiti yapılması konusunda TİSK elini taşın altına koyacaktır” dedi. Bu yıl yapılan yüzde 50’lik asgari ücret artışını anımsatan dengeli bir zam artışı yapılmasını ümit ettiğini ekledi.

TÜRK-İŞ: Çalışana Nefes Aldıracak Bir Düzenleme Olmalı!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, konuşmasına uzun yıllardır ilk defa asgari ücretle ilgili bir toplantı yaptıklarını belirterek başladı.

Atalay, Mart ayında yaptığı bir açıklamada da asgari ücretin Aralık’ta belirlendiğini ve daha önce Haziran ayında hiç görüşme yapılmadığını söylemişti. Aynı açıklamada, çağırırlarsa masaya oturacaklarını da dile getirmişti.

Bugünkü toplantıda Atalay, TİSK Başkanı ile benzer şekilde savaşın kötüleştirdiği fiyat artışlarına atıfta bulundu. Ocak ayında güzel bir zam yapıldığını ancak enflasyon yüzünden bu zammın eridiğini kaydeden Atalay, çalışanların bu ülkede en büyük sıkıntıyı çeken kesim olduğunun altını çizdi.

İnsanların son yıllarda görülmedik şekilde ekonomik sıkıntı içinde olduğunu aktardı. Enflasyon konusunda çalışanı, asgari ücretliyi, dar gelirliyi nefes aldıracak bir düzenleme olmasını temenni ettiğini ekledi.

Ne Kadar Zam Gelir?

Uzun süredir gündemde olan asgari ücret için farklı senaryolar gündemde. Öne çıkanlar ise yüzde 10 ya da 20 oranında artış yapılması yönünde.

Söz konusu senaryoda yaklaşık 750 lira olan SGK priminin devlet tarafından karşılanması planlıyor. Devletin karşıladığı pay dâhil edildikten sonra asgari ücretin 5 bin liraya çıkarılması düşünülüyor.

Zammın yüzde 10 olarak belirlenmesi halinde net asgari ücret tutarı 4678,3 lira, brüt tutar 5505,4 lira olarak güncellenecek. Yüzde 20 artış yapılması halinde ise net asgari ücret tutarı 5103,6 liraya, brüt tutar 6004,8 liraya yükselecek.

İlk toplantıdan çıkan mutabakat sonucu, asgari ücret ara zammı Temmuz’dan itibaren geçerli olacak. Yeni zam oranı sonrasında da asgari ücrete vergi muafiyeti uygulanmaya devam edecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın