Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret Masasına İnsaflı Karar için Onlar Gelecek

Yarın toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan çalışan lehine karar çıkması için Türk-İş hamlesini yapacak. Temsilci yerine o kişileri komisyona dahil edecek.
Asgari Ücret Masasına İnsaflı Karar için Onlar Gelecek
HABER GİRİŞ

Hafta başında Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Kasım ayı enflasyon verisini açıklamasıyla birlikte kamuoyunun gündem maddesi asgari ücret zammı oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in beklentisinden, AKP kulislerinde konuşulan rakama ve iş dünyasının mümkün gördüğü zamma kadar bütün bir hafta Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda masaya gelecek başlıklar konuşuldu.

Yarın ilk toplantısını yapacak komisyonda işçi tarafının ne söyleyeceğini ise Sözcü’den Erdoğan Süzer yazdı.

İşçi tarafını temsil eden ve geçen yılki toplantıya bir işçiyle katılan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), yarın 1 temsilcisi ve 4 asgari ücretli işçi ile komisyonda yerini alacak.

Süzer’in paylaştığına göre açlık sınırının altında maaş alan evli, çocuklu ve kiracı olan işçiler tüm toplantılarda komisyonda olacak ve hayat pahalılığı ile nasıl geçinemediklerini anlatacak.
Süzer, Türk-İş yönetiminin bu hamlesiyle neyi hedeflediğini şöyle aktardı:

“Toplantılarda asgari ücret alan bir ailenin mutfağı nasıl idare ettiğini de kadın işçiler anlatacak. Her toplantıda dar gelirlinin geçim mücadelesini dinleyecek olan iktidar ve işveren temsilcilerinin zam konusunda daha ‘insaflı’ karar verecekleri düşünülüyor.”

GCM Yatırım Banner

Komisyonda Kimler Var?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda 15 üye bulunuyor. Üyeler, hükümetin belirlediği 5’er temsilcinin yanı sıra en çok üyesi bulunan işçi ve işveren sendikalarından oluşuyor.

Komisyona başkanlık edecek taraf, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın seçtiği isim oluyor. En az 10 üyeyle toplanan komisyonda masadan çıkacak karar oy çokluğuyla alınıyor.

Oy vermede eşitlik olursa komisyon başkanı belirleyici oluyor ve onun kullandığı oya göre karar veriliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın