Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AKP’de Asgari Ücret Kulisi: Yüzde 50 Mümkün mü?

Seçime gidilirken alınacak asgari ücret zammı kararında çalışanı sevindirecek bir müjdenin gelme ihtimali kulis gündemi oldu. AKP’de net rakam konuşuluyor…
AKP’de Asgari Ücret Kulisi: Yüzde 50 Mümkün mü?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asgari ücret pazarlıklarının başlamasına bir haftadan az zaman kaldı. Dün açıklanan Kasım ayı enflasyon verisi sonrası hesaplamalara başlandı. Enflasyon sarmalı gerekçesiyle asgari ücrete bundan sonra ara zam yapılmayacağı açıklandıktan sonra gözler seçime giden AKP yönetimine çevrildi.

Tabanda oluşan emekli aylığı ve asgari ücret zammı eleştirilerini dindirmek için yapılan kulislerde ise AKP tarafının 16 bin liranın altına düşmemeyi konuştuğu öğrenildi.

Gazete Pencere’nin paylaştığı kulis bilgilerine göre AKP’liler maaş zammı için yüzde 50 oranının getirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Ancak bu oranın pratikte mümkün olmadığı görüşünü savunanların da olması asgari ücret için zam oranını düşük tuttu.

Asgari ücrette yarı yarıya yapılacak bir zammın işveren tarafında kabul görmeyeceği ve mevcutta sıkılaşma politikalarıyla birlikte istihdam tarafında dengenin bozulacağı tahmin edildi.

GCM Yatırım Banner

En Yüksek Yüzde 40 Verilebilir

AKP’li isimler hem işçi hem de işveren tarafındaki dengeyi sağlamanın yüzde 50’nin altında bir oranla mümkün olabileceğine inanıyor.

Bu nedenle asgari ücrette Ocak zammının yüzde 40 civarında kalabileceği ve mevcutta 11 bin 402 lira olan asgari ücretin yeni yılda 16 bin liraya çıkarılması konuşuluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın