Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret Açıklandı: Temmuz İtibarıyla Geçerli Rakam Belli Oldu

Asgari ücrette Temmuz zammı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 yılının yarısından itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret tarifesini açıkladı.
Asgari Ücret Açıklandı: Temmuz İtibarıyla Geçerli Rakam Belli Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin gözü kulağı hafta başından bu yana asgari ücrete yapılacak zamma çevrildi. Milyonlarca dar gelirlinin beklediği açıklama geldi. 3 gündür devam eden görüşmeler sonucunda, asgari ücrete Temmuz ayında yapılacak ara zam belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nden müjdeli haberi duyurdu.

Sözü ilk olarak Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol aldı. “TİSK olarak ülkemiz için faydalı her kararın arkasında olduk. Aralık sonunda çok güzel bir rakam belirlendi.” diyen Akkol, gelinen konjonktürde yıl sonunu beklemeden güncelleme yapılması için toplandıklarını belirtti.

Ardından sözü alan Türk – İş Başkanı Ergün Atalay, bugün toplumu memnun edici bir rakam açıklamayı umduklarını ifade etti.

Beklenen Açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Geldi

Buna göre 1 Temmuz ayından itibaren uygulanacak olan asgari ücret tutarı yüzde 30 oranında artışla net 5.500 lira olarak belirlendi.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan, enflasyonun sadece ülkemiz için değil, tüm dünyanın öncelikli sorunu olduğunu, dünyadaki gelişmeleri takip ederken, vatandaşların sorunlarını çözmeye de öncelik verdiklerini sözlerine ekledi.

Erdoğan, Madrid seyahati dönüşü konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeme sözümüz, kararlığımız var. Şartlara göre ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 29 ve 30 Haziran tarihlerinde ve bugün olmak üzere üç kez toplandı. Hükümet, işveren ve işçi taraflarının temsilcileri ile yapılan görüşmelerde, işçi tarafı 6.391 TL olan açlık sınırının altında kalmaması gerektiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Çarşamba günü yaptığı açıklamada bakanlık olarak her şeyden önce emekçileri korumak zorunda olduklarını söylemişti. “Umut ediyorum, çalışanlarımızı memnun eden bir sonuç alırız.” ifadesini kullanan Bilgin, çıkacak sonucun çalışanların lehine olacağını dile getirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.