Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi ve Asgari Ücrete Dair Konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi bitişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi ve Asgari Ücrete Dair Konuştu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün sona eren NATO Zirvesi sona erdikten sonra, gazetecilerle söyleşi gerçekleştirdi. Erdoğan’ın gündeminde, NATO’da yapılan görüşmeler, İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka üyeliği ve asgari ücret ara zammı vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurularının zirvede öne çıkan konulardan biri olduğunu söyledi.

Sürecin en başından bu yana ilkeli ve dirayetli tutumlarını Madrid’de de sürdürdüklerini belirten Erdoğan, “Bu ülkelerin bilhassa terörle mücadele alanında meşru taleplerimize yönelik bağlayıcı taahhütlerde bulunmaları, somut ve net adımlar atmaları gerektiğini kendilerine ifade ettik.” açıklamasında bulundu.

Finlandiya ve İsveç ile imzalanan üçlü muhtıranın terörizm ve dayanışma hususlarının tüm müttefikler için yol gösterici olacağını belirtti.

Erdoğan, “Bundan sonra PKK ve FETÖ mensupları için terör propagandası yapmak, ülkemize ve vatandaşlarımıza saldırmak, insanları tehdit etmek, ortalığı yakıp yıkmak çok daha zorlaşacaktır.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Asgari Ücret Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilerle olan söyleşisinde, son günlerde milyonlarca çalışanın beklediği asgari ücret zammı konusu da vardı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Erdoğan, “Biliyorum ki komisyon en ideal seviyeyi belirleyecek. Biz de inşallah müjdeli haberi işçilerimizle, emekçilerimizle paylaşırız. Hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeme sözümüz, kararlığımız var. Şartlara göre ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Rusya ile Ukrayna Arasında Denge Politikası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın ortasında sürecin başından bu yana denge politikası  yürüttüklerini söyledi.

Rusya ile halihazırda olan bağlantıların altını çizen Erdoğan, doğal gazın yüzde 40’ını buradan aldığımızı ve diğer  yandan nükleer enerjiyle ilgili Akkuyu Santrali çalışması olduğundan bahsetti.

Erdoğan bu konuyla ilgili, “Dolayısıyla da biz hem Rusya ile hem Ukrayna ile bu ilişkileri devam ettireceğiz ve denge politikasıyla da bu işi sürdüreceğiz. İstiyoruz ki diplomasi trafiğimiz buradan kesinlikle zarar görmesin.” sözlerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın