Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ASELS 80 TL’ye Çıkabilir mi? Analistler Gündeme Aldı

Yatırımcıların yakından takip ettiği hisselerden biri olan ASELS için beklentiler paylaşıldı. 4 aracı kurum hedef fiyatını ve tavsiyesini açıkladı. İşte detaylar;
ASELS 80 TL’ye Çıkabilir mi? Analistler Gündeme Aldı
HABER GİRİŞ

Aselsan Elektronik Sanayi (ASELS), 28 Mayıs’ta 2024’ün ilk çeyrek finansal sonuçlarını yatırımcılarla paylaştı. Aracı kurumlar, şirketten gelen önemli rakamları değerlendirdi ve hedef fiyatlarını açıkladı.

Vakıf Yatırım, günlük bülteninde Aselsan’ın ilk çeyrekte 1,2 milyar TL net kar elde ettiğine ve satışların 15,1 milyar TL seviyesinde gerçekleştiğine dikkat çekti. Şirketin yılın ilk çeyreğinde 1 milyar dolar tutarında yeni sözleşme imzaladığı, bakiye sipariş tutarının ise 11,1 milyar dolar olduğu ifade edildi.

Aselsan’ın 2024’ün sonuna kadar yüzde 10’un üzerinde reel net satış geliri büyümesi, yüzde 22’nin üzerinde FAVÖK marjı ve 14 milyar TL yatırım harcaması beklediği kaydedildi.

Finansalları öncesinde son bir ayda şirket hisselerinin endeksten yüzde 6,3 negatif ayrıştığı bildirildi. Vakıf Yatırım, ASELS için 75,40 TL olan hedef fiyatını ve uzun vadeli “al” tavsiyesini korudu.

Halk Yatırım

Aselsan’ın net finansal giderler ve net parasal pozisyon zararındaki artış nedeniyle arındırılmış bazda net zarar elde ettiğine işaret eden Halk Yatırım, şirketin net borcundaki artışa değindi.

GCM Yatırım Banner

Şirketin borç ödeme süresinin 1Ç23’teki 288 gün seviyesinden 398 gün seviyesine çıktığı, geçen yılın ilk çeyreğinde 6,39 milyar TL net borcun 19,74 milyar TL’ye yükseldiği kaydedildi.

Halk Yatırım, 88,5 TL olan hedef fiyatını 80,10 TL’ye düşürdü ve “al” önerisini devam ettirdi.

Hedef fiyat açıklayan aracı kurumlar:

  • Şeker Yatırım: ASELS için hedef fiyatını 62,50 TL’den 72 TL’ye çıkardı ve “al” önerisini korudu.
  • Garanti BBVA Yatırım: ASELS için hedef fiyatını 74 TL’den 80 TL’ye yükseltti ve “endeks üstü getiri” tavsiyesini sabit bıraktı.

ASELS 80 TL’ye Çıkabilir mi? Analistler Gündeme AldıKaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılını 44,3 TL’den tamamlayan ASELS, 26 Şubat’ta 67,2 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Bu noktada tutunamayan ve dalgalı bir seyir izleyen hisse, 29 Mayıs saat 13.30 itibarıyla yüzde 1 düşüşle 58,9 TL’den işlem görüyor. Aylık bazda yatay hareket eden hisse yıllık yüzde 170 yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.