Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Arjantin’de Çılgın Enflasyon! 32 Yılın Zirvesinde

Arjantin’de enflasyon Ağustos ayında yüzde 124,4 ile beklentileri aşarken, aynı zamanda 1991 yılından bu yana en yükseğe ulaştı.
Arjantin’de Çılgın Enflasyon! 32 Yılın Zirvesinde
Yorum

Arjantin Ulusal İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan verilere göre ülkede enflasyon Ağustos ayında artışını sürdürdü. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE), geçen ay bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 124,4 oranında artış gösterdi.

Bu oran piyasanın yüzde 122,6 beklentisinden daha yüksek olurken, aynı zamanda son 32 yılın en yükseği olarak kayıtlara geçti.

Sene başından bu yana bir ay hariç düzenli olarak yükselen yıllık enflasyonda oranlar sırasıyla yüzde 98,8, yüzde 102,5, yüzde 104,3, yüzde 108,8, yüzde 114,2, yüzde 115,6 ve yüzde 113,4 olarak gerçekleşti.

Arjantin Enflasyon Oranları
Kaynak: Arjantin Ulusal İstatistik Enstitüsü

Yıllık enflasyon oranı 1991 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Açıklanan oran Arjantin’in 1990’ların başında yaşadığı hiperenflasyon krizi sonrasında en kötü dönemin yaşanacağı anlamına geliyor. Ülkede yaşam koşullarının daha da zorlaşması ve satın alma gücünün düşmesinin işaretini veriyor.

Enflasyon bir önceki aya göre ise keskin bir yükselişle yüzde 12,4 oranında artış gösterdi. Analistler yıl sonunda yıllık enflasyonun yüzde 169’a çıkmasını bekliyor.

Arjantin Merkez Bankası’nın (BCRA) ise hızla yükselen enflasyona rağmen faiz oranında bir değişiklik yapmayacağı düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu